نگاه تخصصی در مجلس وجود ندارد / در برخی حوزه‌ها غلط مدیریت می‌کنیم/صنایع قزوین به کارگر نیاز دارند/ مدیران نالایق باید بروند

نگاه تخصصی در مجلس وجود ندارد / در برخی حوزه‌ها غلط مدیریت می‌کنیم/صنایع قزوین به کارگر نیاز دارند/ مدیران نالایق باید بروند

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، نشست خبری لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس به مناسبت روز خبرنگار در سالن جلسات باغستان برگزار شد.

لطف‌الله سیاهکلی در این نشست گفت: ایجاد شفافیت در فعالیت‌ها، رابط بین مردم و مسئولین و روان‌تر کردن ارتباط مردم و حکومت از مواردی است که خبرنگاران با آن در ارتباط هستند.

وی بیان کرد: امروز زمانی را سپری می‌کنیم که جمهوری اسلامی در دنیا جایگاهی بالا و با قدرت دارد، زمانی تردید داشتیم که آیا می‌توانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم  یا نه، امروز شاهد پشت سرگذاشتن مشکلات هستیم و ارتباط کشورهای زیادی با ایران شکل گرفته است.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس ادامه داد: عزم جمهوری اسلامی در دفاع از مستضعفین و رهایی کشورها از دیکتاتوری نو جدی است.

مجلس قوی برای داشتن دولت قوی ضروری است

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم کشور قوی‌تر شود و مشکلات معیشتی را حل کنیم، باید دولتی قوی داشته باشیم و دولت قوی هم از مجلس قوی شکل می‌گیرد و باید مجلس قوی انتخاب کنیم.

سیاهکلی اظهار کرد: استنباط من از مجلس این است که جایگاه نماینده در قانون اساسی بالاتر از همه است، باتوجه به ظرفیت‌هایی که شکل گرفته، هیچ پستی قابل مقایسه با نمایندگی نیست و تریبونی بازتر و آزادتر از مجلس نیست، زیرا نمایندگان می‌توانند درباره موضوعات مختلف نطق داشته باشند و تمام نطق‌های من هم حرف‌های مردم است و تاکنون حتی یک با هم حرف خودم را نزده‌ام.

وی اضافه کرد: نیازمند مجلس تخصصی هستیم و در کنار آن مجلس نمایندگان هم باید نظارت بر امور داشته باشد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس گفت: در حوزه اوقاف، دستوری که از اوقاف گرفته‌ایم فقط برای قزوین است که براساس آن تمام زمین‌های وقفی قابل افراز و تبدیل به احسن است، همچنین کلنگ آب شرب قزوین از سد طالقان بزودی بر زمین زده می‌شود و فاز دوم مطالعاتی سد بورمانک هم تصویب شد.

پیش‌بینی تورم کمتر برای امسال

وی در پاسخ به اولین پرسش خبرنگاران در حوزه تورم و گرانی گفت: مجلس در این حوزه چند کار انجام داد اول اینکه بودجه طوری تنظیم شد که درآمدها افزایش پیدا می‌کند و پیش‌بینی این است که تورم امسال کمتر از سال‌های قبل باشد، اصل تورم به ناترازی بودجه مربوط است.

این مسئول بیان کرد: ناترازی بودجه و بانک‌ها و فروش ارز داخل کشور از عوامل کاهش ارزش پول ملی است، بیش از دو سال است که تحقیق و تفحص بانک مرکزی را اعلام کرده‌ام، درباره ارز هم ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد اما در عمل تک نرخی شدن محقق نشد.

تشویق برای سرمایه‌گذاری در گردشگری قزوین ضرورت دارد

سیاهکلی با اشاره به حوزه گردشگری گفت: وزیر میراث فرهنگی دو بار به استان سفر کرده که هر بار هم نتایج مثبتی را به همراه داشت، باید افراد متخصص برای سرمایه‌گذاری در حوزه میراث فرهنگی تشویش شوند و دولت هم نقش تسهیل کننده داشته باشد.

وی بیان کرد: در حوزه چوقور چند طرح انجام گرفته که مجتمع آبرسانی ازجمله آن‌ها است، برای جاده هم طرحی در حال اجرا است و کمک کردن مردم در اجرای طرح هم اشکال ندارد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس درباره حضور افاغنه عنوان کرد:  مردم نگران هستند، بویژه در اقبالیه شاهد حضور تعداد زیاد اتباع هستیم، ولی ساماندهی این حوزه به دولت مرتبط است.

از مدیرکل ارشاد قزوین برای کم‌کاری گله‌مند هستم

این مسئول درباره حمایت از رسانه‌ها اظهار کرد: از مدیرکل ارشاد استان گله‌مند هستم، کم کاری شده و باید کم‌کاری در حوزه رسانه را جبران کند، در غیر این صورت برابر با قانون موضوع را پیگیری و برخورد می‌کنم.

وی در پاسخ به پرسش استخدام نیروها در استانداری بیان کرد: اطلاعی از این موضوع ندارم، اما برای جذب نیرو حتما دستورالعمل داشته‌اند، از دیوان محاسبات درخواست می‌کنم تا موضوع را بررسی کنند، استاندار یا مدیرکل شخصا نمی‌تواند نیرو جذب کند.

سیاهکلی گفت: شهرک تولید محتوا ایده من بود که قبل از نماینده شدن هم مطرح کرده بودم، با ستاد اجرایی فرمان امام و استاندار صحبت و جزء مصوبات سفر شد، و اوقاف هم به عنوان سرمایه‌گذار وارد این حوزه شد که کاری بزرگ و منحصر به فرد در سطح کشور است.

مافیای اصلی افرادی هستند که فکر غلط در ذهن مسئولین ایجاد می‌کنند

وی بیان کرد: در حوزه واردات خودرو نه دوستی دارم نه برای کسی کار می‌کنم، مافیای اصلی افرادی هستند که فکر غلط را در ذهن مسئولین درست و فکر درست را غلط جلوه می‌دهند، واردات خودرو یکی از این مسائل بود، این افراد ما را به مسیر غلط می‌برند تا نظام را ناکارآمد نشان دهند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس بیان کرد: گاهی شاهد مصوبات غلط هستیم که قانون شده چون نگاه تخصصی در مجلس وجود ندارد و صرف اینکه اکثریت به موضوعی رای داده‌اند قانون شده است.

در صورت وجود فرد قوی‌تر از نمایندگی مجلس کنار می‌روم

وی ادامه داد: مشارکت اکثریتی، نمایندگان را برای ورود به مجلس غربال می‌کند، اگر با مشارکت حداکثری رقیب من وارد مجلس شود، اولین نفر به او تبریک می‌گویم، ما دنبال این نیستیم که صرفا وارد مجلس شویم، مجلس قوی و داشتن مشارکت حداکثری اهمیت دارد و با این اوصاف از فرد قوی و مشارکت دفاع می‌کنم و اگر فرد قوی بیاید استعفا می‌دهم و کفش‌های او را جفت می‌کنم.

این مسئول ادامه داد: نباید وقت مردم را تلف کنیم برای همین اگر گزینه‌ای قوی‌تر از من باشد کنار می‌روم.

سیاهکلی اظهار کرد: دولت جمهوری اسلامی با فساد مبارزه می‌کند، البته باید هوشیار باشیم تا دیر نشود، در حوزه پیش‌فروش خودرو هم بارها گفته‌ام این سودها غیرطبیعی است و هیچ جای دنیا چنین سودی وجود ندارد، اما حتی اطرافیان خودم را هم نتوانستم قانع کنم به این سمت نروند.

۳۵ هزار میلیارد اعتبار در طول سه سال برای قزوین هزینه می‌شود

وی عنوان کرد: بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان که هفت برابر بودجه سالانه استان است با قرارگاه خاتم قرارداد منعقد شده تا در استان محرومیت‌زدایی انجام شود و راهسازی یکی از مواردی است که اجرا خواهد شد و سالانه ۵۰۰ کیلومتر آسفالت و جاده سازی خواهیم داشت و در سه سال آینده نباید هیچ روستای بالای ۲۰ خانوار بدون جاده آسفالت باشند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس اظهار کرد: کلید توسعه استان از ابتدای ۱۴۰۱ رقم خورده و دو سال آینده سال‌های پرکاری خواهیم داشت و با مجموع مصوبات سفر رئیس جمهور ۳۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌ها هزینه خواهد شد.

از دست میهمان فرار می‌کنیم، اما چطور از بیماری فرار کنیم

وی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: اوضاع بازنشسته‌ها خوب نیست، یکی از مراجعان به من گفت، بازنشستگان کارشان این است از دست میهمان‌ها فرار می‌کنند، اما از دست بیماری چطور فرار کنیم، همسان‌سازی سال‌ها است مطرح اما تصویب نشده است.

این مسئول گفت: دولت باید توان داشته باشد، اگر دولت توانمند نشود درصورت افزایش حقوق هم، کمبودها جبران نمی‌شود، دولت هم باید توانمند شود.

رسانه‌های استان قزوین نجیب هستند

وی اظهار کرد: رسانه‌ها باید حامی داشته باشند اما باید دقت کنند و بین نقد با توهین و افترا فاصله قایل شوند، نباید حیثیت افراد را زیر سوال برد، در نقد می‌توان خشن بود، اما نباید آبروی مومن را زیرسوال برد، البته رسانه‌های قزوین بسیار نجیب بوده و با دقت کار می‌کنند.

این مسئول ادامه داد: رسانه‌ها جایگاه ارتقای رکن چهارم دمکراسی را دارند، مدیران در مقابل رسانه‌ها باید صعه صدر داشته باشند و خبرنگاران بتوانند در محافل مختلف حضور پیدا کنند، نباید مانعی برای حضور آن‌ها باشد.

سیاهکلی بیان کرد: وزارت کشور در چند جلسه بازدید برای تقسیمات کشوری استان را بررسی کرده‌، در برخی موارد براساس قانون، مختصات و امکان تبدیل شدن به بخش وجود ندارد، اما امیدواریم چند مورد از پیگیری‌ها به نتیجه برسد.

وی درباره گرانی نان و بیمه کارگران عنوان کرد: دولت سوبسید نان را پرداخت می‌کند و نان برای مردم گران نمی‌شود، در حوزه بیمه کارگران ساختمانی هم در مجلس با رای بالا تصویب و به شورای نگهبان رفته است، بخشی از حق بیمه را باید دولت بدهد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس درباره ارزیابی عملکرد مدیران استان بیان کرد: از من انتظار دارید حرفه‌ای برخورد کنم، باتوجه به همین رویکردی که دارم اگر کاستی می‌بینم در مرتبه اول نکات را با خود مدیران و استاندار مطرح می‌کنم که ده‌ها جلسه با این مدل داشتم‌ درصورتی که توضیح آن‌ها درست باشد قانع می‌شوم و در صورتی که گفته‌های من منطقی باشد اما به نتیجه نرسد با وزیر و در مراتب بعد با رئیس جمهور صحبت می‌کنم و این کار را کرده‌ام.

این مسئول ادامه داد: استاندار خیلی بهتر از این می‌توانست مدیریت کند، قزوین استان بسیار خوبی است و یک دست است و نمایندگان همگرایی خوبی دارند، البته در نقدها حرفه‌ای عمل می‌کنم، من حق ندارم خواسته خودم را درصورتی که باعث خسارت به مردم می‌شود را مطرح کنم،  درگیری من با مسئول در عمل باعث آسیب دیدن مردم می‌شود.

استاندار باید مانند نمایندگان نوکر مردم باشد

وی ادامه داد: ما همانطور که خودمان نوکر مردم هستیم از استاندار هم می‌خواهیم نوکر مردم باشد، اگر نبود برخورد می‌کنیم، این وظیفه ما است و این مار را کرده‌ایم، استاندار چندین بار گفته درباره من پیش فلانی، حرف زده‌ای، پاسخ من این بود که هرچه گفته‌ام ابتدا با خودت درمیان گذاشته‌ام، باید یاد بگیریم از تجارب و تخصص برای حل مسایل استفاده کنیم و تلاش من این بوده است.

سیاهکلی اظهار کرد: اوضاع صنعت در استان ما خوب است و نیاز به کارگر داریم، در حوزه اشتغال بالای لیسانس مشکل داریم که با راه‌اندازی شهرک تولید محتوا این موضوع هم قابل حل شدن است و متقاضی سرمایه‌گذاری هم زیاد داریم.

محتوای نامه معاون سیاسی وزیر کشور درست و قانونی بود

وی اضافه کرد: با استیضاح وزیر کشور مخالف بودم و امضا نکردم و از موافقان او هستنم، محتوای نامه معاون سیاسی درست و قانونی است اما نوع نگارش آن اشتباه بود، تذکر آن درست بود، ما نباید از جایگاه خودمان سوء استفاده کنیم، هشت بند نامه هم اصلاح شد.

نمی‌توانیم تیمی که خطا کرده را حمایت کنیم

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در پاسخ به پرسش برای حمایت از تیم شمس آذر در مسایل پیش آمده برای این تیم گفت: درباره تیم شمس آذر خطا صورت گرفته و نمی‌توانیم تیمی که خطا کرده را حمایت کنیم هر چند برای ما خوب باشد، نمی‌دانم به طرف مقابل چه بگویم، نباید تعصبی و استانی نگاه کنیم.

وی ادامه داد: اگر بنا باشد با صنایعی که پشتیبان تیم‌های شامی هستند رایزنی کنم و حقی از کسی ضایع شود ممکن نیست، اما اگر نتیجه شکایت در سرنوشت تیم آن‌ها در لیگ تاثیر نداشته باشد، شاید بشود صحبت کرد.

تاجایی که اطلاع دارم نمایندگان خودرو نگرفته‌اند

این مسئول درباره دریافت خودروی شاسی بلند توسط نمایندگان بیان کرد: تا جایی که اطلاع دارم، نمایندگان خودرو نگرفته‌اند، اگر می‌گرفتند من هم اطلاع پیدا می‌کردم، اینطور نیست هم استیضاح کنیم هم خودرو بگیریم.

وی ادامه داد: قیمت برخی خودروها در اصل ۴۰۰ میلیون تومان است نه ۷۵۰ میلیون، اما همین خودرو با ورود به بورس دو و نیم میلیارد هم به فروش می‌رفت، وقتی پرسش کردم که چرا این کار را می‌کند، گفتند مردم می‌خرند و دو و نیم هم میلیارد هم حق من است اما درواقع وقتی خودروی دست دوم وارد شود چه کسی خودروهای سطح پایین چینی را می‌خرد که اصلا خودرو نیست، ما در برخی حوزه‌ها غلط مدیریت می‌کنیم.

سیاهکلی ادامه داد: مافیا وجود دارد و در همه کشورها هم هست؛ منفعت عامل دوری و نزدیکی انسان‌ها به هم است، با وجود ممنوع بودن واردات، آخرین مدل‌های خودرو در نمایشگاه‌ها وجود دارد و پلاک هم شده، خاطرات استیضاح من با وزیر یک کتاب خواندنی است که اگر یک روز فرصت کنم می‌نویسم، باید به مردم احترام گذاشت، جوان ما به ماشین خوب نیاز دارد، چرا باید جوانی‌اش را با پراید پشت سر بگذارد، درباره ممنوعیت واردات هم آیا کسی گفته سوار شدن بنز حرام و سوار شدن پراید حلال است.

وی بیان کرد: با رانت مخالف هستم و سوء استفاده‌ای از سمت من برای استخدام کارمندان دفترم صورت نگرفته، اگر کارمند خارج از قواعد باشد حتما جلوی همه عذرخواهی می‌کنم.

دیوان محاسبات باید عملکرد مدیرکل ارشاد در توزیع بودجه هنری را بررسی کند

سیاهکلی درباره بودجه هنری گفت: بودجه هنری واقعا خوب است، من از عملکرد مدیرکل ارشاد ناراضی هستم و حتما از دیوان محاسبات درخواست بررسی می‌کنم، به بعضی‌ها پول زیاد داده به بعضی‌ها هم چیزی نداده، حتما پیگیری می‌کنم، من جنجال نمی‌کنم و حرفه‌ای پیگیری می‌کنم.

وی با اشاره به قانون عفاف و حجاب گفت: قانون باید ضمن بازدارندگی رضایت مردم را هم داشته باشد، کار پیچیده‌ای است و دشمن هم درباره آن کار می‌کند، لایحه باید خیلی اصلاح شود و قابلیت اجرا داشته باشد، تاکنون موارد پیشنهاد شده قابلیت اجرا نداشته، با پول و تعیین جریمه هم نمی‌توان مساله را حل کرد.

بانک‌ها مانع جدی هستند

این مسئول درباره تصمیم سخت حوزه مسکن گفت: چرا باید بخش اعظم مسکن را متقاضی پرداخت کند، مگر دارد که بدهد، بانک باید ۸۰ درصد را در قالب وام پرداخت کند، بنابراین باید تصمیم سخت گرفته شود، بانک‌ها مانع جدی هستند و تصدی‌گری و سفته بازی می‌کنند.

وی بیان کرد: نهضت آسفالت کلید خورده، جاده‌های ما خوب نیستند و باید درست شود و افرادی که سمت مناطق گردشگری می‌روند در میانه راه بازمی‌گردند و به درمانگاه مراجعه می‌کنند.

سیاهکلی ادامه داد: برای حل مساله باید بودجه آورد، درحال حاضر مساله حل شده و بودجه آمده، پیش از این، بودجه زیادی نداشتیم که ناعدالتی درباره توزیع آن باشد.

وی درباره قطع شدن بیمه جوانان با رسیدن به سن ۱۸ سالگی گفت: جوانان پسر با رفتن به سربازی نباید از تکفل خارج شوند، باید تا زمانی که شغل پیدا کنند تحت تکفل پدر باشند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس گفت: ما نباید از دشمن عصبانی باشیم، باید حرفه‌ای برخورد کنیم و تا کنون هم در موارد زیادی اینطور برخورد شده است؛ درباره مدیران نالایق هم این نوع مدیران خسارت می‌زند و باید بروند.

این مسئول درباره شهردار عنوان کرد: در ابتدا از شهردار دفاع کردم و الان هم دفاع می‌کنم باید بلد باشیم با آدم بزرگ کار کنیم، برآیند کار شهرداری خوب است.

انتهای پیام/منبع:ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *