سنک عناب به جان درختان خراسان جنوبی افتاد / شروع مبارزه تلفیقی

سنک عناب به جان درختان خراسان جنوبی افتاد / شروع مبارزه تلفیقی

ایسنا/خراسان جنوبی مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی از اجرای مبارزه تلفیقی علیه سنک عناب در باغات استان خبر داد و گفت: خراسان جنوبی با سطح زیر کشت بیش از ۴۱۰۰ هکتار و تولید ۹۸ درصد عناب ایران قطب تولید این محصول در کشوررا به خود اختصاص داده است.

مهدی یوسفی، پنج سنبه شب سوم تیرماه به رسانه‌های گروهی گفت: از جمله آفات مهم عناب در خراسان جنوبی سنک عناب است که متاسفانه بر اثرتغییرات شرایط آب و هوایی، وجود کانون‌های آلودگی در سطح باغات، استفاده بی رویه و خودسرانه از سموم و ضعف عمومی درخت، عدم تغذیه مناسب و رسیدگی به موقع، توانسته به عنوان آفت ثانویه گسترش پیدا کند.

به گزارش ایسنا، وی از مهمترین خسارت این آفت تجمع در سطح رویی و زیرین برگ‌ها و تغذیه از شیره گیاهی، دیر سبزی و ریزش برگ درختان ، کوچک شدن میوه و نامرغوبی آن برشمرد و اظهار کرد: چنانچه بموقع با این آفت مبارزه نشود کاهش تولید و ارزش اقتصادی و کیفیت محصول را بدنبال خواهد داشت.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بهترین زمان مبارزه شیمیایی با این آفت، هنگام متورم شدن جوانه‌ها است، بیان کرد: در این راستا با توجه به بازدیدهای مستمر شبکه های مراقبت و پیش آگاهی در سطح باغات استان و پایش جمعیت خارج شده از اماکن زمستانگذران، به محض رسیدن زمان مناسب توصیه مبارزه در  باغات آلوده انجام واطلاع رسانی به باغداران از طریق برگزاری بیش از ۱۵ کارگاه آموزشی و ۲۵۰ نفر روز آموزش چهره به چهره، صدور اطلاعیه وارسال پیامک و…. صورت پذیرفت.

یوسفی خاطرنشان کرد: با توجه به این که این آفت دراواخر مرداد ماه سال گذشته بدلایل ذکر شده و گرمای بیش از حد هوا در باغات شهرستان خوسف حالت طغیانی داشت از شهریور ماه همان سال مبارزه تلفیقی با آفت به صورت توصیه‌های لازم در خصوص تغذیه درختان با کودهای پتاسه در زمستان بصورت چالکود جهت ایجاد مقاومت درگیاه، شخم سطحی بعداز برداشت، یخ اب زمستانه، روغن پاشی زمستانه دراسفندماه جهت کاهش جمعیت زمستان گذران داخل شکاف و زیر پوستک‌های تنه و شاخه‌ها در کنار مبارزه شیمیایی بهاره در دستور کار قرار گرفت.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *