گله‌ها و درخواست‌های ناشران از شهرداری

ناشران و اصحاب رسانه در نشستی که در نخستین روز از «هفته کتاب» برگزار شد، از دغدغه‌های خود در زمینه کتاب گفتند که پاسخ آن‌ها با وعده‌هایی از سوی نماینده شورای شهر و شهرداری تهران همراه بود.

به گزارش ایسنا، این نشست پس از برنامه «کتاب‌گردی» با حضور علیرضا نادعلی، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، مسعود رنجبریان، شهردار منطقه ۶ تهران، هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، جمعی از ناشران و اصحاب رسانه در روز دوشنبه (۲۴ آبان‌ماه) در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار شد.

محمدتقی عرفان‌پور، مدیر نشر علوم دانشگاهی در آغاز این جلسه با بیان این‌که قاچاق کتاب حیات نشر را به خطر انداخته است، خطاب به شهردار منطقه ۶ و عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: هر کسی مسئولیتی دارد و باید به مسئولیتش واقف باشد و توقع داریم که به آن عمل کند.

او در عین حال به این‌که اتحادیه ضابط کسب‌وکارهای قانونی است اشاره و بیان کرد: متاسفانه طی چندسال اخیر کم‌کاری‌هایی از نهادهای مسئول دیده شده است. اگر کار نشر رونق داشته باشد، زندان‌ها خلوت‌تر می‌شود.

عرفان‌پور در ادامه به نشر کتاب‌های قاچاق اشاره کرد و گفت: این در حالی است که اگر همکاران ما که پروانه کسب دارند، تخلفی انجام دهند با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد. توقع ما این است که مدیران شهری به این مسائل (چاپ غیرقانونی کتاب‌ها و دست‌فروشان کتاب) رسیدگی کنند. در مکان مسکونی کار چاپ غیرقانونی انجام می‌شود.

این ناشر در خصوص دست‌فروشان کتاب گفت: باید جلو فعالیت اقتصادی کسانی که پروانه کسب ندارند، گرفته شود.

گله‌ها و درخواست‌های ناشران از شهرداری

در ادامه این نشست، علیرضا رئیس‌دانایی، مدیر انتشارات نگاه با اشاره به انبارهای کتاب‌های قاچاقی که به تازگی کشف و ضبط شده‌اند، بیان کرد: چاپخانه‌ای که کشف شد، در سه شیفت شبانه‌روزی کار می‌کرد. در روز تولد پیامبر کتابی را منتشر کردند که با دین ما در تناقض است (کتاب‌هایی مثل «سه شیاطین»، «۲۳ سال»، «آیات شیطانی» و …). شما می‌توانید به جمع‌آوری این‌ها کمک کنید. ما مخالف دست‌فروشی نیستیم، اما این‌ها اصلا کاسب نیستند، ما مخالف این‌ها هستیم. این‌ها کتاب‌هایی چاپ می‌کنند که ما می‌ترسیم اسم‌شان را ببریم.

گله‌ها و درخواست‌های ناشران از شهرداری

این در حالی بود که مسعود رنجبریان، شهردار منطقه ۶ تهران در ادامه و در واکنش به اظهارات انجام‌شده ناشران، با اشاره به راهکارهای قانونی گفت: ماموران ما وقتی با کسانی مواجه می‌شوند که در مکان مسکونی کار تجاری انجام می‌دهند، موظفند آن را به ماده ۱۰۰ بفرستند و آن مکان را ببندند. یا سد معبر جزء وظایف شهرداری است که اجازه ندهد فعالیت کنند. اما وقتی بعضی کتاب‌هایی که با دین ما در تناقض است، منتشر می‌شود، ما در شهرداری ضابط قضایی نیستیم اما می‌توانیم کارگروهی تشکیل دهیم. اتحادیه می‌تواند چشم و گوش ما شود.

او در ادامه بیان کرد: شهرداری اهداف دیگری (اهداف اقتصادی) را هم دنبال می‌کند اما باید کارگروهی تشکیل شود که کتاب ضاله یا غیرمجاز را علاوه‌بر این‌که مکان نشر و توزیع آن را می‌بندد، به دادگاه بفرستد.

شهردار منطقه ۶ تهران همچنین خواستار اطلاع‌رسانی از اتحادیه ناشران در این زمینه شد و برای پاکسازی مراکز نشر غیرمجاز مذکور نیز وعده داد.

علیرضا نادعلی نیز درخصوص اظهارات ناشران درباره فعالیت نشر در مکان مسکونی توسط ناشران غیرمجاز گفت: در دوره قبل برای فضاهای مسکونی طرحی داشتیم اما ظاهرش حمایت بود ولی موانعی داشت که به آن نقطه عمل نمی‌رسید.

او در عین حال از این‌که راسته کتاب بدون حل مساله قاچاق کتاب و جمع‌آوری دست‌فروشان کتاب قابل حل نیست گفت.

در ادامه این نشست که به مناسبت نخستین روز «هفته کتاب» برگزار شد، خبرنگاران حاضر نیز پرسش‌هایی را مطرح کردند.

شهردار منطقه ۶ تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص بی‌تفاوتی و بعضا همکاری برخی از ماموران شهرداری با دست‌فروشان کتاب اظهار کرد: بحث دست‌فروشان و فروشندگان غیرمجاز در شهرداری مقوله خاصی است. ما طبق قانون باید جلو سد معبر را بگیریم. اما در این خصوص احتمال دارد یک‌سری هماهنگی‌ها و توافقات شده باشد. از این دست‌فروشان از سر دلسوزی بعضا چشم‌پوشی می‌شود. اما سعی ما بر این است با عواملی که از دست‌فروشان کتاب چشم‌پوشی می‌کنند، برخورد کنیم.

گله‌ها و درخواست‌های ناشران از شهرداری

همچنین از سوی خبرنگار ایسنا نیز پرسش‌هایی درخصوص موضع شورای شهر و شهرداری نسبت به ضعف در تبلیغات حوزه کتاب و کتابخوانی و کم‌توجهی به چهره‌های فرهنگی و ادبی در تبلیغات شهری و همچنین بحث تعطیلی کتابفروشی‌ها مطرح شد که در ابتدا شهردار منطقه ۶ درباره بحث تبلیغات اظهار کرد: این موضوع مربوط به سازمان زیباسازی است. خیلی از تابلوهای تبلیغاتی در اختیار مناطق نیست. مناطق خودشان نمی‌توانند تبلیغات کنند صرفا یک‌سری پرتال‌های کوچک هست که در معابر خارج از بزرگراهی و خارج از معابر شریانی درجه یک است و خیلی در معابر اصلی تابلوهای تبلیغاتی نداریم و بیشتر در اختیار سازمان زیباسازی است. اما حتما باید در هفته کتابخوانی و در زمان‌های خاص بتوانیم تبلیغات کتاب و کتابخوانی را ترویج دهیم.

این در حالی بود که نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش‌ها، ضمن بیان این‌که بعضی از حمایت‌ها ممکن است ساده باشد اما ما در حوزه خودمان می‌توانیم تسهیل‌گری‌هایی انجام دهیم تا دغدغه‌های‌شان از بخش شهرداری راحت باشد، گفت: من همین چند روز پیش با سازمان زیباسازی درباره تبلیغات صحبت کردم. سازمان زیباسازی بیشتر یک سازمان اقتصادی فرهنگی شناخته می‌شود اما همواره بعد اقتصادی آن بیشتر بوده. الان آن‌چه تاکید ما است این است که بر بعد فرهنگی تکیه کنند. من با رئیس سازمان زیباسازی برای تبلیغ کتاب قرار ویژه دارم. حتما هم از جای کوچکی شروع می‌شود اما باید این جریان افزون‌تر شود. یکی از مسائلی که داریم نیاز است تا از فضاها و کلیه مساحت‌هایی که در اختیار سازمان زیباسازی است، استفاده بهینه ببریم و بر آن تاکید می‌کنیم. اگر نیاز به تذکر در صحن علنی هم وجود دارد، می‌توانیم به مناسبت «هفته کتابخوانی» این را تبدیل به یک تذکر کنیم تا بدانند برای صنف و اتحادیه و ما به عنوان نماینده مردم مهم است.

نادعلی همچنین با اشاره به طرحی که درخصوص مسئله فضاهای مسکونی و چاپ غیرمجاز کتاب در صحن علنی شورا وجود دارد، به اهمیت رسانه و افکار عمومی در بحث جمع‌آوری دست‌فروشان اشاره و بیان کرد: ماجرای کتابفروشان نیاز به روشن‌گری دارد. مثلا در یک بازه سه‌ماهه می‌توانیم در رسانه ملی و فضای مجازی قضیه را بشکافیم و به مردم بگوییم که نشر از این طریق چه لطماتی خورده است، خود به خود ذهن‌ها همراه می‌شود. همزمان چند دستگاه مثل نیروی انتظامی و قوه قضاییه نیز با این کار همراه شوند.

اما این در حالی بود که محمدتقی عرفان‌پور در واکنش به این اظهارات به تخفیف کتاب در مکان‌هایی مثل مترو اشاره کرد و گفت که وقتی مجوز برای فروش کتاب غیرمجاز در مترو می‌دهید دیگر بازرسان ما نمی‌توانند کاری کنند. اگر قانون بد را اجرا کنیم، بهتر از این بی‌نظمی است. آن بخشی را که در دست شما است، منوط کنید.

محمدعلی جعفریه، مدیر نشر ثالث نیز که پیش‌تر در این نشست از قاچاق کتاب انتقاد کرده بود بار دیگر با انتقاد از کتاب‌سازی اظهار کرد: جلو بساطی‌هایی را که کتاب ناسالم می‌فروشند، بگیرید. شهرداری در برخی جاها مثل مترو از این‌ها حمایت می‌کند. ما مافیای نشر داریم، کسی که در عمرش یک کتاب نخوانده حالا بزرگ‌ترین تولیدکننده کتاب شده است. بعضی دست‌فروشان کتاب را حتی رئیس شورای شهر هم نتوانسته جمع کند.

گله‌ها و درخواست‌های ناشران از شهرداری

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید