گفت‌وگوی ماکرون و پوتین درباره بحران مهاجران در بلاروس

یک منبع فرانسوی اعلام کرد که روسای‌جمهوری روسیه و فرانسه در گفت‌گویی بر لزوم محدودسازی بحران مهاجران در مرز بلاروس تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از نشنال پست، یک منبع فرانسوی روز دوشنبه گفت که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بر لزوم محدودسازی بحران مهاجران در مرز بلاروس به توافق رسیدند اما درخصوص منشا این بحران اتفاق نظر نداشتند.

یک مشاور ماکرون پس از تماس تلفنی یک ساعت و چهل پنج دقیقه‌ای رئیس‌جمهور فرانسه و همتای روس او به خبرنگاران گفت: هدف از این تماس پایان دادن به این بحران بود.

از تابستان هزاران مهاجر -که اغلب آن‌ها از خاورمیانه هستند- تلاش داشتند تا از مرز بلاروس با لهستان، لیتوانی و لتونی عبور کنند.

مقامات اتحادیه اروپا، بلاروس را مسؤول ؛تسهیل مهاجرت‌های غیرقانونی؛ می‌دانند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس روز دوشنبه گفت که مینسک آماده کمک‌رسانی به مهاجرانی است که می‌خواهند به وطن خود بازگرداند.

لوکاشنکو در این زمینه افزود: اما باید بگویم که این افراد لجباز هستند. کسی نمی‌خواهد بازگردد و این مشخص است که جایی برای بازگشت ندارند. آن‌ها در وطن‌شان خانه ندارند و می‌دانند که در آنجا چیزی ندارند تا برای خوردن به بچه‌های‌شان بدهند. برخی نیز علاوه بر این‌ها نگران جان‌شان هستند.

وی ادامه داد: می‌خواهم بدانید که تلاش‌هایی در این جهت انجام گرفته است تا مردم را قانع کنیم که به وطن‌شان بازگردند؛ اما کسی نمی‌خواهد بازگردد.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید