کمبودی در زمینه تامین داروهای بیماران کرونایی در سیستان وبلوچستان وجود ندارد

ایسنا/سیستان و بلوچستان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: علیرغم قیمت بالای برخی از اقلام دارویی کرونا همانند رمدسیویر، خوشبختانه از ابتدای شروع موج اپیدمی تاکنون مراکز درمانی و بیمارستانها درخصوص تامین این داروها با مشکل و کمبود مواجه نشده اند و با پیگیری های به عمل آمده هم اکنون این داروها بیش از نیاز فعلی در استان موجود می باشند.

به گزارش ایسنا دکتر کیخا افزود: هم اکنون در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیش از ده هزار ویال رمدسیویر ذخیره داریم و داروی فاویپیراویر نیز به میزان کافی در اکثر داروخانه‌های خصوصی موجود است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: علیرغم وجود تحریم های ظالمانه و اعمال محدودیت در واردات برخی از اقلام دارویی، خوشبختانه با افزایش تولید مشابه داخلی این اقلام، بسیاری از مشکلات و کمبودهای دارویی مرتفع شده است.

وی با اشاره به اینکه کیفیت داروهای تولید شده در داخل کشور مشابه داروهای وارداتی و قابل رقابت با برندهای معتبر خارجی است، افزود: برخی مواقع پیش می آید که پزشک معالج و یا بیمار بر استفاده از یک برند خاص دارویی کمیاب اصرار دارند در حالیکه نمونه مشابه داخلی دارو و با همان کیفیت، در داروخانه ها موجود می باشد.

وی در رابطه با نحوه دسترسی مردم به قیمت مصوب داروها و داروخانه های عرضه کننده اقلام دارویی کمیاب گفت: این امکان از طریق سامانه اینترنتی اطلاعات دارویی سازمان غذا و دارو (http://irc.fda.gov.ir/nfi) و یا نصب اپلیکشین تیتک (TTAC) بر روی گوشی تلفن همراه به سادگی در دسترس تمامی مردم قرار دارد.

وی با بیان اینکه قیمت درج شده بر روی بسته بندی دارو معتبر نمی باشد، تاکید کرد: قیمت درج شده در سامانه کشوری تیتک (TTAC) ملاک عمل می باشد و داروخانه ها نیز مکلفند داروها را بر اساس قیمت مصوب سازمان غذا و دارو که در این سامانه درج می شود، عرضه نمایند.

وی در پایان گفت: شهروندان می‌توانند مشکلات مربوط به قیمت دارو و همچنین موارد کمبود دارویی را از طریق شماره تلفن ۱۹۰ وزارت بهداشت و یا شماره تلفن 33372062 گزارش نمایند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید