ژاپن: برای دفاع از تایوان باید از خواب برخیزیم

ژاپن: برای دفاع از تایوان باید از خواب برخیزیم

نماینده دولت ژاپن در وزارت دفاع این کشور نسبت به افزایش تهدیدها به واسطه همکاری چین و روسیه هشدار داد و گفت، زمان آن رسیده که در مقابل فشار پکن علیه تایوان از خواب برخیزیم و از این جزیره به عنوان یک “کشور دموکراتیک” دفاع کنیم.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، یاسوهیده ناکایاما، نماینده دولت ژاپن در وزارت دفاع این کشور در سخنرانی خود در اندیشکده هادسون این مساله را مطرح کرد که آیا تصمیم بسیاری از کشورها از جمله ژاپن و آمریکا در تبعیت از سیاست “چین واحد” که از دهه ۱۹۷۰ به جای تایپه، پکن را به رسمیت شناخته است، امتحان زمان است یا خیر.

وی همچنین با اشاره به این مساله که نسل‌های آتی چطور سیاستگذاران را درباره این مساله قضاوت می‌کنند، پرسید: آیا این درست است؟ نمی‌دانم!

ناکایاما همچنین گفت، کشورهای دموکراتیک باید از یکدیگر دفاع کنند و به این مساله اشاره کرد که در گذشته تایوان را یک خط قرمز می‌دانسته است.

این مقام مسئول ژاپنی همچنین گفت: ما باید از تایوان به عنوان یک کشور دموکراتیک دفاع کنیم. ژاپن و تایوان از نظر جغرافیایی به یکدیگر نزدیک هستند و اگر اتفاقی برای تایوان بیفتد بر استان اوکیناوای ژاپن نیز تاثیر می‌گذارد که نیروهای آمریکایی و خانواده‌هایشان در این استان ساکن هستند.

ناکایاما همچنین به افزایش تهدیدها از سوی چین در فضا، در حیطه فناوری موشکی، در حوزه سایبری و همچنین نیروهای اتمی و متعارف نیز اشاره کرد و گفت: در دوران ریاست جمهوری شی جینپینگ، پکن تفکرات و خواسته‌های تهاجمی دارد. بنابراین باید از خواب بیدار شویم. ما باید از خواب بیدار شویم و هشیار باشیم.

وی ادامه داد، ضرورت دارد که بازدارندگی خود را به چین و روسیه نشان دهیم که رزمایش‌های خود را در قلمروی مورد ادعای ژاپن و نزدیکی قلمروی آمریکا، هاوایی افزایش داده‌اند. می‌بینید که روسیه و چین با یکدیگر همکاری می‌کنند به ویژه که در نزدیکی کشورهای همسایه رزمایش انجام می‌دهند. ما از آمریکا می‌خواهیم تا قوی‌تر عمل کند.

این مقام مسئول دولت توکیو همچنین به تصمیم کشورش برای لغو سقف یک درصد تولید ناخالص داخلی خود در هزینه‌های دفاع اشاره کرد و افزود: ژاپن باید بیش از اینها در تسلیحات از جمله موشک هزینه کند و هزینه‌های جنبی را کاهش دهد چون ۵۰ درصد از بودجه دفاعی کشور صرف پرسنل می‌شود.

وی ادامه داد: واشنگتن و توکیو باید همکاری در زمینه فناوری را برای مواجهه با همکاری نزدیکتر روسیه و چین افزایش دهند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *