علت قطع آب در برخی مناطق چیست؟

علت قطع آب در برخی مناطق چیست؟

علی رغم اینکه چند روزی است که مشترکان ساکن کرج در ساعاتی از روز با قطعی آب مواجه می شوند اما معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اعلام کرده که هیچ برنامه ای برای قطع و یا نوبت بندی آب در استان البرز وجود ندارد و علت این مساله نیز ممکن است به خاطر وقوع حادثه و یا قطع برق باشد.

حمیدرضا کشفی در گفت و گو با ایسنا،  با بیان اینکه در برخی مناطق که چاه ها مستقیم به شبکه وصل شده و تامین آب نیز از چاه صورت می گیرد، ممکن است قطع برق منجر به قطع آب می شود، اظهار کرد: در البرز چاه های متعددی در مکان های مختلف وجود دارد که پراکنده هستند و نمی توان برای همه این چاه ها دیزل ژنراتور نصب کرد.

وی با تاکید بر اینکه در این مناطق قطعی برق منجر به قطعی آب می شود، اما همکاران در تلاش هستند که این اتفاق نیفتد و با ایجاد ساز و کاری بتوانند در مخازن ذخیره کافی داشته باشند و میزان قطعی ها کاهش یابد، گفت: البته آبدهی چاه ها نیز کاهش یافته اما در این حد نیست که منجر به قطعی آب شود و ممکن است حجم آبی که در اختیار مشترکان قرار می دهیم کاهش یابد و در برخی مناطق این قطعی برق است که منجر به قطع آب می شود.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پاسخ به این سوال که آیا نمی توان از قبل به مشترکان اطلاع داد، اظهار کرد: هیچگونه برنامه ریزی برای قطعی آب وجود ندارد و به دنبال ارائه جدول برای قطع آب نیستیم، اگر این قطعی ها برنامه ریزی شده باشد می توانیم از قبل اطلاع رسانی کنیم اما برنامه ریزی نشده است، یعنی یا حادثه رخ داده یا قطع برق منجر به قطع آب شده است.

کشفی ادامه داد: زمانی که برق یک ساعت قطع می شود، ما به دنبال این هستیم که شبکه تخلیه نشود و یک رفتار غیر متعارف در شبکه اتفاق می افتد و آب خالی می شود که این مسائل در مکان هایی همچون البرز قابل پیش بینی نیست.

وی با بیان اینکه در بسیاری از مکان ها که مخازن کافی وجود دارد و معمولا آب سطحی و از سد تامین می شود، لزوما قطع برق منجر به قطع آب نمی شود ولی در خیلی از مکان ها که آب از چاه تامین می شود و پمپ روی چاه کار می کند و هماهنگی لازم نتوانسته بین آب و برق صورت بگیرد که برق این چاه ها قطع نشود، ممکن است با قطع برق شاهد قطع آب نیز باشیم.

به گفته معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ممکن است مواردی همچون حادثه در شبکه نیز منجر به قطعی آب شود و در کل باید گفت در برخی مناطق زمانی که قطع برق صورت می گیرد آب شبکه خالی می شود.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *