صدای بلند می‌تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود

صدای بلند می‌تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود

پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر صدای بلند را بر فشار خون و ضربان قلب کارگران صنایع نفت و گاز خوزستان بررسی کردند.

به گزارش ایسنا، صدای بلند از جمله عوامل زیان‌آور در محیط کار بسیاری از صنایع نظیر نفت، گاز، فولاد و … است. مواجهه با سر و صدای بیش از حد مجاز علاوه بر تاثیر بر سیستم شنوایی، موجب بروز پاسخ‌های فیزیکی، روانی و رفتاری و تاثیر بر روی پارامترهای فیزیولوژیکی مانند فشارخون و ضربان قلب نیز می‌شود. صدا یک عامل فیزیکی خسته‌کننده است، می‌تواند باعث کاهش ظرفیت انسان در انجام فعالیت‌های فیزیکی و ساده در محیط‌های کاری شود.

از آن‌ جایی که یکی از بیماری‌های شایع در کارگران صنایع، فشارخون بالا است، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی آبادان با انجام یک طرح تحقیقاتی، عامل زیان آور صدا را بر میزان فشارخون و ضربان قلب افراد در شرایط واقعی محیط کار بررسی کردند.

بررسی‌های این مطالعه نشان داد که میانگین فشار خون کارگرانی که در معرض صدا بودند، در مقایسه با افرادی که در معرض صدا نبودند به طور معناداری بالاتر بود. همچنین تعداد ضربان قلب کارکنان عملیات در مقایسه با سایر کارگران مورد مطالعه بالاتر بود.

یافته‌های مطالعه حاضر حاکی از این است که مواجهه با صدای به شدت بالا باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب می شود به‌ خصوص زمانی‌که این مواجهه به بیش از مقادیر مجاز می‌رسد. با توجه به تاثیر صدا بر فشارخون و ضربان قلب و ارتباط مستقیم این پارامترها با بیماری‌های قلبی- عروقی، می‌توان ادعا کرد که صدا یکی از ریسک‌فاکتورهای تشدیدکننده بیماری‌های قلبی عروقی است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ یافته‌های این مطالعه می‌تواند به مدیران صنایع و پرسنل شاغل در این صنایع کمک کند که جهت افزایش بهره‌وری و کارایی افراد، به بررسی و کنترل عوامل زیان‌آور درمحیط کار بپردازند و اطلاعات لازم را در قالب کلاس‌های آموزشی ویژه به پرسنل ارائه دهند تا از تاثیر این عوامل بر افراد پیشگیری شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر صدا بر پارامترهای فیزیولوژیک افراد(مطالعه موردی: یکی از صنایع نفت و گاز استان خوزستان)» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و ساناز کریم پور، سیدمسلم عابدینی، جمیله دریس و فاطمه مقصودی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی آبادان در انجام آن مشارکت داشتند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *