رییسی کارگران بیکار شده را به کارخانه ها برگرداند!

رییسی کارگران بیکار شده را به کارخانه ها برگرداند!

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می گوید دولت سیزدهم برای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال میلیونی در کشور می تواند بنگاه هایی که راکد مانده یا از چرخه اشتغال و فعالیت خارج شده اند مجددا احیا کند و کارگران بیکار شده را به کارخانه ها برگرداند.

ناصر چمنی در گفت وگو با ایسنا درباره راهکار حل چالش بیکاری در دولت سیزدهم اظهار کرد: برای آنکه برنامه اشتغال میلیونی را در کشور پیاده و اشتغال پایدار ایجاد کنیم باید به رشد اقتصادی برسیم ولی نه رشد حاصل از فروش نفت از این جهت که نفت بفروشیم و از این طریق رشد اقتصادی حاصل شود.

وی افزود: تولید و اشتغال پایدار وابسته به رشد اقتصادی است و لذا باید در برخی حوزه ها که امکان افزایش ظرفیت های اشتغال هست، ورود کنیم.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ادامه داد: یکی از مسائلی که بر بازار کار کشور اثر می گذارد قدرت خرید است. وقتی دریافتی و حقوق کارگر یک‌ چهارم خط فقر است تلاش می‌کند که با آن حداقل های زندگی خود را تأمین کند و چون پول ندارد که در بازار خرید کند عملا به تجارت داخلی کشور لطمه وارد می شود و بر بسیاری از کارخانه های لوازم خانگی، مواد غذایی و صنایع تاثیر می گذارد.

چمنی تصریح کرد: وقتی یک تولید کننده فروش خوبی داشته باشد می تواند شغل‌های بیشتری هم ایجاد کند. در واقع قدرت خرید جامعه کارگری به اشتغالزایی بنگاهها و کارخانه ها کمک می کند بنابر این اگر یک بنگاه یا کارگاه بتوانند تولیدات خود را در بازار به فروش برساند، خط تولید خود را افزایش می‌دهد و تعداد نیروهای کار خود را اضافه می کند.

وی یکی از اقدامات موثر در ایجاد اشتغال میلیونی در کشور را احیای کارخانه های راکد و تعطیل شده توسط دولت سیزدهم دانست و اظهار کرد: احیا و فعال کردن دوباره بنگاه‌ها و واحدهای بحرانی و مشکل دار و رفع مشکلات آنها بر بازار اشتغال اثرگذار است. یکی از ظرفیتهای اشتغال، کارخانه ها و بنگاه هایی هستند که دچار رکود یا تعطیلی شده و عملاً از چرخه اشتغال و فعالیت اقتصادی خارج شده اند لذا یکی از اقدامات آقای رییسی باید بازگرداندن کارگران به کارخانه های راکد و تعطیل شده باشد؛ همچنان که در مورد کارخانه هفت تپه و پیگیری قاطع مطالبات کارگران اقدام کرد.
به گفته رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، در حال حاضر کارخانه های بسیاری به دلیل رکود، بدهی بانکی و مالیاتی و مشکلات متعدد دیگر بسته و ورشکسته شده و کارگران آنها بیکار و خانه نشین شده اند که دولت سیزدهم می تواند با احیا و فعالیت دوباره آنها کارگران بیکار شده را به کارخانه ها برگرداند و در سالی که به نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده، امید را به دل کارگران و خانوارهای کارگری برگرداند و بازار اشتغال کشور را به تحرک درآورد.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *