رهبر اپوزیسیون بلاروس: قصد دارم در جریان سفر به آمریکا با بایدن و بلینکن دیدار کنم

رهبر اپوزیسیون بلاروس اعلام کرد، قصد دارد در حالی که در واشنگتن به سر می‌برد با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس در جریان دیدار با جمعی از مردم بلاروس در واشنگتن گفت: دیدارها با جو بایدن، رئیس جمهور و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا برنامه‌ریزی شده است اما تا به این لحظه نمی‌توانم تایید کنم.

وی افزود: من از آمریکا عمل و به ویژه اعمال تحریم می‌خواهم نه فقط حمایت لفظی.

تیخانوفسکایا اوایل روز یکشنبه وارد آمریکا شد. این دیدار با مردم بلاروس در میدان آزادی در نزدیکی کاخ سفید و کنگره برگزار شد.

پیش‌تر تیخانوفسکایا در کانال تلگرامش نوشته بود، دیدارهای عالی‌رتبه‌ای در وزارت امور خارجه در تاریخ دوشنبه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیرماه) و در کاخ سفید در تاریخ شنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیرماه) برنامه‌ریزی شده است. علاوه‌بر این، برنامه وی شامل دیدارهایی با “سامانتا پاور”، مدیر آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا و قانون‌گذاران آمریکایی است.

در همین حال، تیخانوفسکایا به مجله “نشنال اینترست” گفت: خواستار مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هستم اما مطمئن نیستم که آیا می‌توانم با پوتین دیدار کنم یا خیر.

وی افزود: نمی‌دانم که در آینده با پوتین دیدار می‌کنم یا خیر. من به دنبال دشمنی نیستم و خواستار مذاکره با روسیه هستم.

تیخانوفسکایا تاکید کرد: بلاروس و روسیه همیشه روابط نزدیک داشته‌اند و در صورت تغییر قدرت و رهبری در بلاروس، این موضوع کما فی السابق باقی خواهد ماند و تغییر نمی‌کند.

وی افزود: بلاروس به یک مدیر خوب نیاز دارد که بتواند این کشور را بازسازی کند اما من شخصا آماده نیستم تا در انتخاباتی جدید شرکت کنم اگرچه می توانم به عنوان یک “مرجع اخلاقی” خدمت کنم.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در تاریخ ۹ اوت سال جاری میلادی برگزار شد. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور کنونی این کشور با کسب ۸۰.۱۰ درصد آرا پیروز قاطع این انتخابات معرفی شد. سوتلانا تیخانوفسکایا، اصلی‌ترین رقیب وی با کسب ۱۰.۱۲ درصد آرا دوم شد. با این حال، تیخانوفسکایا از به رسمیت شناختن نتیجه این انتخابات امتناع و بلاروس را ترک کرد. طرفداران تیخانوفسکایا یک شورای همکاری تشکیل دادند که وظیفه‌اش انتقال قدرت از طریق برگزاری انتخاباتی جدید است. فعالیت‌های این شورا در بلاروس غیرقانونی اعلام شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید