خبرنگاران فلسطینی از سازمان ملل خواستند حمایتشان کند

خبرنگاران فلسطینی از سازمان ملل خواستند حمایتشان کند

در پی حملاتی که در جریان تظاهرات چند روز گذشته در رام‌الله و دیگر شهرهای فلسطین به خبرنگاران شد، جمعی از آنها حفاظت شخصی و حرفه‌ای این سازمان از خود را خواستار شدند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه عربی۲۱، حدود ۵۰ خبرنگار فلسطینی در پیامی خطاب به کمیسیونر عالی سازمان ملل در فلسطین، از این سازمان خواستند فورا حفاظت شخصی و حرفه‌ای از آنها را تامین کند.

نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان سرکوب تظاهرکنندگان در رام‌الله که در محکومیت قتل نزار بنات، فعالی سیاسی فلسطینی و درخواست برای برکناری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و محمد اشتیه، نخست وزیر تشکیلات به خیابان‌ها آمده بودند، خبرنگاران را نیز هدف قرار دادند.

نائله خلیل، یکی از خبرنگارانی که در آن تجمع اعتراضی در رام‌الله حضور داشت، گفت: خبرنگاران در پیامی خطاب به کمیسیونر عالی سازمان ملل در فلسطین از او خواستند فورا اقدامات لازم برای تامین امنیت شخصی و حرفه‌ای آنها را در پیش بگیرد.

خلیل در ادامه گفت: این درخواست با توجه به اتفاقات دو روز قبل در رام‌الله و نقض آزادی عمل خبرنگاران انجام شد.

چندین خبرنگار زن و مرد فلسطینی اعلام کردند که در تظاهرات علیه قتل بنات شهر رام‌الله و دیگر شهرهای فلسطینی، مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی فلسطینی با لباس شخصی قرار گرفتند.

همچنین ویدیوهای متعددی از این ضرب و شتم‌ها در طول تظاهرات چهار روز گذشته منتشر شدند.

محمد غفری، از خبرنگاران حاضر در این تظاهرات تاکید کرد که تهدید شده اگر به تصویربرداری‌اش ادامه دهد، تلفن همراهش مصادره خواهد شد.

عمرا الدویک، رئیس هیات مستقل حقوق بشر در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به اینکه در چند روز گذشته خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن هدف حملاتی عامدانه شامل ضرب و شتم، مصادره دوربین‌ها و وسایل ارتباطی قرار گرفتند، از اینکه پلیس برای حفاظت از آنها وارد عمل نشده، ابراز نگرانی کرده و حمایت از آنها و محاکمه متعرضان و بازگرداندن تجهیزات به سرقت رفته آنها را خواستار شد.

اتحادیه خبرنگاران فلسطینی نیز در بیانیه‌ای توقف پوشش اخبار مربوط به تشکیلات خودگردان و دولت فلسطین را تا زمان تحقق خواسته‌های خبرنگاران و برکناری رئیس پلیس خواستار شد.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *