تاکید مجدد پادشاه اردن بر قیمومیت خاندان هاشمی بر اماکن مقدس بیت‌المقدس

پادشاه اردن مجددا بر قیمومیت خاندان هاشمی بر اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در بیت‌المقدس اشغالی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن مجددا بر قیمومیت خاندان هاشمی بر اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در بیت‌المقدس اشغالی تاکید کرد و افزود: این امر تعهدی بر گردن ما، تاریخ و میراث هاشمی ما و تبلور اراده آزاد و تصمیم ملی ماست و به هیچ‌کس اجازه نخواهیم داد در آن مداخله کرده و یا بر سر آن چانه‌زنی کند.

پادشاه اردن در مراسم آغاز به کار پارلمان این کشور گفت: اردن در کنار مردم فلسطین تا زمان برپایی کشوری مستقل خواهد ایستاد و ما بیشتر از هر کشوری به مساله فلسطین خدمت کرده‌ایم.

ملک عبدالله در ادامه از اعضای پارلمان خواست در بررسی و تصویب قانون انتخابات، احزاب سیاسی و اصلاحات قانون اساسی که دولت به پارلمان ارسال کرده است، تسریع کنند.

گفتنی است اداره اوقاف بیت المقدس وابسته به وزارت اوقاف و مقدسات و امور اسلامی اردن است که وظیفه نظارت بر مسجد الاقصی و اوقاف بیت‌المقدس شرقی را به موجب قانون بین‌المللی برعهده دارد.

اردن همچنین حق نظارت بر امور دینی بیت المقدس را به موجب توافق وادی عربه در سال ۱۹۹۴ میلادی حفظ کرده است.

خاندان هاشمی که نیاکان خود را به جد پیامبر اسلام می‌رسانند وظیفۀ حفاظت از اماکن متبرکه را پیش از تشکیل کشور اردن به عهده داشتند، اما پس از آنکه آل سعود آنان را از حجاز بیرون راندند، تنها حفاظت از بیت المقدس، سومین مکان مقدس اسلام، در دایرۀ اختیار آنان باقی ماند.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید