انتقادهای علنی مفسران مطبوعاتی عربستان از نقش امارات در یمن

مفسران رسانه‌ای طرفدار دولت در عربستان علنا از نقش امارات متحده عربی در یمن انتقاد کردند؛ اقدامی نادر که بازتاب دهنده تنشهای سیاسی و اقتصادی بین این دو هم‌پیمان حوزه خلیج فارس که همچنین آنها را به رویارویی علنی بر سر سیاستهای نفتی کشانده، است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، عربستان در تلاش برای مهار نزاع بر سر قدرت در جنوب یمن بین دولت مورد حمایت ریاض و گروه جدایی طلب اصلی مورد حمایت امارات متحده عربی است؛ نزاعی که با ریسک گسترش دادن جنگی که عربستان تلاش فراوانی برای خارج شدن از آن انجام می‌دهد، همراه است.

سلیمان العقیلی، نویسنده سیاسی که اغلب بازتاب دهنده مواضع رسمی عربستان است در پستی در توئیتر نوشت: اگر ابوظبی به اجرای توافق ریاض درخصوص بحران جنوب یمن کمک نکند و به مانع تراشی بر سر آن ادامه دهد، من فکر می‌کنم که روابط عربستان-امارات همچنین به آزمون کشیده خواهد شد.

از سوی دیگر عبدالله آل هتیله، معاون سردبیر روزنامه نیمه رسمی عکاظ عربستان هم توئیت کرد: پادشاهی، دولت و مردم (عربستان) به هیچ کس اجازه نخواهند داد در امنیت یمن اخلال ایجاد کرده و به آن آسیب بزند. صبر آن ممکن است زیاد باشد اما محدودیتهایی دارد.

رسانه‌های اجتماعی از سوی مقامها در این منطقه عرب حوزه خلیج فارس از نزدیک رصد می‌شوند و مفسران حامی دولت در عربستان معمولا از انتقاد از همپیمانان این کشور پرهیز میکنند.

مقامهای عربستان و امارات به درخواست برای اظهار نظر درخصوص این گزارش پاسخ فوری ندادند.

امارات یک عضو ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان است که در سال ۲۰۱۵ در یمن مداخله کرد. ابوظبی با این حال در سال ۲۰۱۹ به حضور نظامی‌اش پایان داده و ریاض را با یک جنگ نامحبوب و پرهزینه تنها گذاشت اما با این حال همچنان نفوذش را بر شبه نظامیان یمنی که به آنها سلاح و آموزش داده، حفظ کرده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید