اقدامات فناورانه و فرهنگی جهاددانشگاهی فارس اثرگذار است

ایسنا/فارس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، با بیان اینکه پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی، یک پتانسیل مناسب است، اقدامات جهاددانشگاهی در مسیر حمایت از فعالیت‌های فناورانه خصوصا در حوزه فرهنگی و صنایع نرم را اثرگذار دانست.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس دوشنبه ۲۴ آبان در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی استان فارس، گفت: مسئولان جهاددانشگاهی فارس اهتمام خوبی برای معرفی هنرمندان حوزه صنایع دستی و صنایع نرم و فرهنگی انجام داده‌اند و هدف آن هم معرفی و برندسازی کارهای خلاقه هنری و صنایع نرم استان است.

وی با یادآوری اینکه برای نخستین بار است که از پارک فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی استان بازدید کرده است، گفت: یک پدیده جدید که خصوصا در طراحی المان‌های شهری به آن نیاز داریم، در این پارک عرضه و معرفی شده که می‌توان از آن در شورایی که جدیدا برای طراحی و اجرای المان‌ها ایجاد شده است، از آن بهره برد.

سهرابی با بیان اینکه چنین کاری باعث می‌شود هنر دینی و اسلامی بسیار بهتر و بیشتر به جامعه معرفی شود، گفت: این نمایشگاه حاوی تولیداتی در زمینه هنرهای سنتی اصیل ایرانی ـ اسلامی است و این مسئله هم جزو برنامه‌های مد نظر در گام دوم انقلاب است و باید از تمام ظرفیت‌های ایرانی و اسلامی در راستای تمدن‌سازی استفاده کرد.

سهرابی به ظرفیت‌های فرهنگی جهاددانشگاهی و ضرورت استفاده از این ظرفیت‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی فارس که طی دو سال گذشته اهتمام ویژه‌ای برای تدوین آن معطوف شد، مأموریت‌های نهادهای فرهنگی، نظیر جهاددانشگاهی مشخص شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس یکی از اولویت‌های این سند را بحث هنر متعالی و انقلابی بیان و اضافه کرد: براساس این سند، دستگاه‌های فرهنگی و هنری و اجرایی استان فارس همسو و همگام با هم و با پشتوانه مدیریت ارشد استان، باید برای معرفی هنر متعالی و انقلابی باید فعال شوند.

سهرابی با بیان اینکه در سند فرهنگی مصوب، حدود ۸۲ برنامه تعریف شده که شامل ۵ اولویت است، گفت: ۱۰ الی ۱۵ برنامه از کل برنامه‌ها، مربوط به هنر متعالی، از صنایع دستی گرفته تا هنرهای تجسمی، سینما، هنرهای نمایشی، موسیقی و دیگر هنرهاست؛ بنابراین اقدامات جهاددانشگاهی در موضوع پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی در راستای برنامه‌ریزی شورای فرهنگ عمومی است.

مدیرکل ارشاد فارس با بیان اینکه طبق این سند کاملاً مشخص شده است که در سال ۱۴۰۴ در حوزه دین، قرآن، مذهب و فرهنگ، استان باید کجا قرار داشته باشد، گفت: در راستای این سند پایان هر سال گزارش‌گیری توسط دبیرخانه شورا انجام و اقدامات ارزیابی می‌شود تا نقاط ضعف و قوت و جایگاه طی شده مشخص شده و با برنامه تدوین شده سند فرهنگی مطابقت داده شود.

به گزارش ایسنا، نخستین نمایشگاه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی به میزبانی پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی فارس از روز یکشنبه ۲۳ آبان در شیراز گشایش یافت و به مدت ٤ روز و تا ٢٦ آبانماه جاری ادامه دارد.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید