افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران در هفته قوه قضاییه

ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران در هفته قوه قضاییه افتتاح شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، مراسم افتتاح ساختمان فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران شامل ساختمان اداری و مرکز داده روز گذشته به مناسبت پنجمین روز هفته قوه قضاییه با نام هوشمند سازی و فن آوری‌های نوین برگزار شد.

ذببح اله خدائیان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این جلسه با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و همچنین تسلیت مجدد به جهت درگذشت مرحومه ناصری از اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران مرکز از همه تلاش‌های انجام شده برای به ثمر رسیدن این طرح تقدیر و تشکر کرد.

خدائیان با بیان اینکه قدیمی ترین و موفق ترین نهاد مردمی در ارائه خدمت به مردم در امور حاکمیتی، جامعه سردفتری است، گفت: تاریخ تاسیس سردفتری که سال ۱۳۱۶ است و کمتر جامعه مدنی داریم که این قدمت را داشته باشد و به لطف خدای متعال در این مدت با کوشش و تلاش پیشکسوتان شما امروزه این جامعه مورد اعتماد مردم است.

وی ادامه داد: با اقداماتی که سردفتران و دفتریاران انجام می دهد، امنیت روانی و روحی در جامعه افزایش می‌یابد. بیش از ۸۰ سال قدمت و خدمت این اعتماد را به همراه داشته است. خدمت صادقانه اما سنتی. امروزه فناوری‌های اطلاعات انقلابی در ارائه خدمت بهینه به مردم ایجاد کرده‌اند و آن نهاد و سازمانی می تواند در ارائه خدمت به مردم پیشقدم باشد که از این فناوری ها استفاده کند.

خداییان اظهار کرد: شما امروزه در ارائه خدمت به مردم رقبایی دارید. همه ادعا دارند که بهتر از شما می‌توانند این خدمت را ارائه دهند و شایسته نیست که دفاتر اسناد رسمی به عنوان قدیمی ترین نهاد مردم نهاد در کشور از این دور عقب بماند. دفتر اسناد رسمی باید در این راستا پیشتاز باشند. مردم در آینده نباید نیازی به مراجعه به دفاتر داشته باشند و باید بتوانند خدمات مورد نظر خود را به صورت الکترونیکی دریافت کنند، در این صورت است که دفاتر می‌توانند رقابت و ادعا کنند که بهترین خدمت را به مردم ارائه می‌دهند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه هزینه‌هایی در این رابطه انجام شده در حقیقت سرمایه‌گذاری است نه هزینه و سرمایه برای کل کشور، گفت: باید به سمت هوش مصنوعی حرکت کنیم و بسیاری از کارهایی که در سازمان ثبت انجام می شود این قابلیت را دارد که از هوش مصنوعی استفاده شود، البته در برخی از زمینه ها کارهایی آغاز شده و برخی طرح ها عملیاتی شده است.

خداییان گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان دستگاه برتر در استفاده از فناوری اطلاعات از طرف ریاست قوه قضاییه مورد قدردانی قرار گرفت است. طی یک سال گذشته حدود ۱۰۵ میلیون خدمت به مردم ارائه کرده‌ایم که بیش از ۹۹ درصد از این خدمات به صورت الکترونیکی بوده است. معدود مواردی که هنوز مردم نیاز دارند به سازمان مراجعه کنند به ویژه در زمینه املاک است که در این قسمت ها نیز امیدواریم روش سنتی را حذف کنیم و با استفاده از فناوری نوین خدمت رسانی داشته باشیم. شایسته نیست سازمان ثبت پیش قدم باشد اما دفاتر اسناد رسمی که بیشترین خدمت را به مردم ارائه می‌دهند به صورت سنتی باقی بمانند.

وی اعلام کرد: این آمادگی را داریم هر آنچه امکان برون سپاری و واگذاری به بخش خصوصی را دارد، به دفاتر اسناد رسمی ارجاع دهیم و از ظرفیت دفاتر اسناد رسمی استفاده کنیم.

ریس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: من اعتقاد دارم مردم نه تنها نباید به ثبت مراجعه کنند بلکه به دفاتر اسناد رسمی هم نباید مراجعه داشته باشند و احراز هویت آنها به صورت الکترونیک از راه دور انجام شود و خدمت را به صورت الکترونیکی دریافت کنند. باید در سریع‌ترین فرصت ممکن بهترین خدمت به مردم ارائه شود.

علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران هم در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید آیت‌الله بهشتی سید شهدای انقلاب و معمار قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: بسیار خوشحالیم در طلیعه چهلمین سالگرد شهادت دکتر بهشتی، مردی از تبار شهید بهشتی و ادامه دهنده راه ایشان، سکان اجرایی کشور را به دست خواهد گرفت و مشکلات و مسائل موجود در کشور به مدد الهی و با کمک مردم و با اخلاص ایشان برطرف خواهد شد.

وی به اهمیت فناوری و آی تی در همه مجموعه ها پرداخت و آن را امری غیرقابل انکار دانست و افزود: هیچ مجموعه‌ای در کلیت کشور و جهان نمی تواند کاری را بدون فعال کردن حوزه فناوری اطلاعات به سرانجام برساند. این حوزه همواره مورد توجه کانون در سال‌های اخیر بوده و همه هیئت مدیره ها در دوره های مختلف به این مسئله به عنوان یک دغدغه نگاه کردند اما به دلایل مختلف به سرانجام نرسید.

وی با اشاره به تصمیم قاطع هیئت مدیره کانون در این دوره برای به سرانجام رسیدن این طرح گفت: ما موظف هستیم که اموال و سرمایه حوزه سردفتری را در جای مناسبی هزینه کنیم که کمترین ضرر و زیان احتمالی را داشته باشد. در هیئت مدیره جدید با حمایت رئیس سازمان ثبت، تصمیم قاطع گرفته شد که این پروژه برای واحد فناوری کانون حتما به سرانجام برسد چون واقعاً وضعیت حوزه فناوری و در شرایط مناسبی قرار نداشت. اگر قرار باشد واسپاری هایی به دفاتر اسناد رسمی واگذار شود، لازم است امکانات مورد نیاز و بسترهای ضروری وجود داشته باشد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به اینکه این مرکز علیرغم همه نامهربانی هایی که اتفاق افتاد بالاخره امروز افتتاح می شود، ادامه داد: اگر به سمت و سوی پیشرفت در حوزه فناوری حرکت نکنیم از سوی رقبا حذف می شویم. این امر واقعیت موجود است است که باید ضعف‌ها و نواقص را در حوزه فناوری برطرف کنیم.

خندانی این مراسم را نقطه عطفی در حوزه کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان ثبت دانست و از دکتر خداییان و دوستان در سازمان درخواست کرد این فناوری و نوآوری را در کنار سازمان ببینند.

وی با بیان اینکه آمادگی کامل خود را از سوی کانون اعلام می‌کنیم که در راستای سیاست های قوه قضاییه و طرح تحول قضایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: انتظار داریم در ادامه واسپاری هایی که تا امروز محقق شده، دیگر موارد واسپاری نیز ادامه یابد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از حمایت‌های پدرانه دکتر خداییان رئیس سازمان ثبت تشکر و قدردانی کرد و افزود: از هیئت مدیره کانون که این طرح را تصویب کردند تا به سرانجام برسد نیز قدردانی می کنم و از علیرضا سلیمی عضو هیئت مدیره و مسئول واحد فناوری اطلاعات کانون به طور ویژه تشکر می‌کنم که در به ثمر رسیدن این طرح کمر همت بسته و زحمات بسیاری را متقبل شدند.

وی در پایان صحبت‌های خود یاد و خاطره مرحومه زهرا ناصری عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران را گرامی داشت.

جهانگرد نماینده رئیس جمهور در حوزه فناوری اطلاعات در این مراسم با بیان اینکه نزدیک دو دهه است که در حوزه قضایی در خدمت دوستان هستم و در بسیاری از موارد با کانون سردفتران و دفتریاران در ارتباط هستم گفت: از نزدیک پیگیر این تحول اساسی در نظام ثبتی کشور بوده ام. در برنامه‌ای که در سطح ملی است، دور از انتظار بود که سازمان ثبت اسناد و مجموعه‌های اطراف پیرامون آن به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ساختارهای اداری ایران زودتر و پیشتازتر از دیگر دستگاه‌های اداری اجرایی کشور به سمت دنیای دیجیتال حرکت کردند و مکانیزه شدند و یکی از بهترین سرویس‌های الکترونیکی کشور را در خانواده ثبت اسناد شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم این خدمت با شتاب بیشتری به عمق نظام ارتباطی با مردم که در دفاتر اسناد رسمی است منتقل شود، گفت: امیدواریم شاهد ثبت نوینی برای دنیای اقتصادی دیجیتال باشیم. اقتصادی که پیش روی کشور ماست به شدت در حال شتاب و تحول است و ما نیاز به خدمات مدرن و جدید داریم که زمینه های ارائه آن به شکل نوین به وجود می آید.

جهانگرد ادامه داد: تصمیمی که امروز شاهد به نتیجه رسیدن آن هستیم، مجموعه ای از تلاش ها و مجاهدت های دوستان در هیئت مدیره های گذشته است اما در این دوره عزم جدی و محکمی برای این طرح وجود داشت. از ریاست سازمان ثبت که پشتیبان این طرح بودند تشکر می کنم.

نماینده رئیس جمهور در حوزه فناوری اطلاعات گفت: انتظار نداشتم که در زمان فشرده‌ای این طرح گسترده به نتیجه برسد.شما صاحب بستر الکترونیکی هستید که می تواند حتی به عنوان نقطه بحرانی برای ثبت اسناد نیز سرویس‌دهی لازم را داشته باشد، یعنی مرکز داده که اینجا تاسیس شده می‌تواند به عنوان نقطه دوم جایگزینی برای ثبت اسناد کشور خدمت کند و این با حفظ استقلال مدیریتی سازمان ثبت اسناد خواهد بود.

جهانگرد افزود: مطمئن هستم که این ظرفیت می‌تواند در کنار کارهای بسیار بزرگی که در نظام ثبتی کشور انجام شده و اکنون شاهد آن هستیم، در دوره جدید شتاب گرفته و به صورت یک پیکربندی شبکه ای در سراسر کشور خدمات بزرگ‌تری را ارائه کند.

سلیمی مدیر واحد فناوری اطلاعات کانون سردفتران و دفتریاران به ارایه گزارشی از روند اجرای این طرح پرداخت و اظهار داشت: طرح تحول فناوری اطلاعات کانون از 30 مرداد ماه سال گذشته ارایه و آغاز شد و ازطریق رییس کانون تحویل رییس سازمان ثبت  شد و پس از آن به تایید مهندس جهانگرد رسید. بعد از دریافت تاییدها، طرح جامع فناوری و اطلاعات، اواخر آبان ماه سال گذشته به تصویب هیئت مدیره کانون رسید و مفاد آن به مورد اجرا گذارده شد. این طرح ۵ محور اصلی داشت که در سه حوزه جداگانه برنامه ریزی شده بود اول توسعه کسب و کار دفاتر اسناد رسمی، دوم توانمندسازی کانون در حوزه فناوری و اطلاعات، سوم ایفای نقش جدی کانون در نگهداری توسعه مدیریت و پشتیبانی سامانه ثبت الکترونیک اسناد.

وی ادامه داد: بنای این مجموعه پس از خریداری به تملک کانون درآمد و دیتاسنتر خریداری شد. قراردادهای نرم‌افزاری در فاز اول به مرحله مناقصه و اجرا گذاشته شد. قرارداد ساخت این محل از طریق مناقصه محدود برگزار شد و با فاصله طولانی تر، قرارداد خرید یک دستگاه ژنراتور و خرید سخت افزار های لازم که برای دیتاسنتر لازم بود برگزار و اجرا شد.

وی با بیان اینکه این فضا در حال حاضر با قرارداد ۲۰ ساله در اختیار کانون است و زمین خریداری شده است، اظهار داشت: یک دستگاه دیتاسنتر خریداری شد که کارهای مطالعاتی روی آن انجام شد.

این عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حال حاضر آمادگی کامل داریم تا تاکیدات رئیس قوه قضاییه در حوزه سند تحول قضایی به اجرا برسد گفت: آمادگی کامل خود را برای نگهداری، بازنویسی، توسعه پشتیبانی و هرگونه خدمتی که درخصوص سامانه ثبت الکترونیک اسناد لازم است اعلام می‌کنیم.

سلیمی به اقدامات انجام شده این واحد در سال گذشته اشاره و اعلام کرد: طی یک سال گذشته بر دو سامانه احراز هویت کار کرده‌ایم که هردو آماده ارائه هستند، سامانه احراز هویت حضوری که آمادگی داریم به دستگاه‌ها و همه نهادها در کشور که قابلیت دارند احراز هویت خود را برون‌سپاری کنند در ۸ هزار نقطه در کشور ارائه خدمت کنیم و سامانه احراز هویت غیرحضوری که براساس ویژگی‌های بیومتریکی است و می‌توان از طریق اینترنت، احراز هویت انجام داد. همچنین مطالعه کامل اپلیکیشن دفاتر اسناد رسمی به پایان رسیده و نسخه موبایلی دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران را آماده تولید هستیم.

سلیمی افزود: آمادگی کامل داریم معاملات عادی مردم را با هماهنگی سازمان ثبت ساماندهی کنیم. معاملات املاک، خودرو، پیش فروش و مشارکت در ساخت، تسهیل و تسریع خدمات تنظیم اسناد برای ایرانیان خارج از کشور انجام وظیفه کنیم. بانک جامع قوانین ثبتی با امکان جستجو در کانون وجود دارد. طراحی و ایجاد زیرساخت آموزش الکترونیک اسناد که فراهم شده و همانند سامانه ثبت الکترونیک اسناد بدون سامانه‌های وابسته در کانون نوشته شده و با همین کیفیت درحال آزمایش است.

وی آخرین اقدام در حوزه فناوری را در زمینه یکپارچگی در نرم افزارهای داخلی کانون نام برد.

مدیر واحد فناوری اطلاعات کانون گفت: احداث این بنا از نیمه اسفندماه سال گذشته آغاز شد و علیرغم برخی مشکلاتی که وجود داشت و مشکلاتی که ایجاد شد در سایه حمایت علی خندانی، رئیس کانون، محمد عظیمیان، نایب رئیس کانون و علی اکبر اسکندری دیگر عضور هیات مدیره کانون در کمتر از ۴ ماه به نتیجه رسید و امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید