نداشتن اهلیت حرفه‌ای تصیم‌سازان از عوامل اقتصاد ناکارآمد است

ایسنا/فارس رئیس اتاق بازرگانی فارس مهمترین دلیل ناکارآمدی اقتصادی کشور در سال‌های مختلف را نتیجه نبود اهلیت حرفه‌ای نداشتن بسیاری از تصمیم گیران اقتصادی کشور در دهه‌های متوالی دانست و گفت: آنچه واقعیت‌های اقتصادی کشور و ناکارآمدها را بیشتر مشهود می‌کند تحریم‌ها، تصویب نشدن لوایح FATF و به ویژه بیماری کرونا است.

جمال رازقی در چهل و ششمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس گفت: نظام قوه اجرایی و مقننه کشور جوابگوی بخش اقتصاد نیست و باید مستقل از قوای سه گانه در کشور برای اقتصاد و صنعت تصمیم گیری شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، رازقی افزود: در این زمینه باید گروهی نخبه بر تصمیم گیری‌های اقتصادی کشور نقش داشته باشند و مستقل برای اقتصاد و صنعت تصمیم گیری کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: در دهه‌های متوالی شاهد عدم برنامه مدون ومنسجم در حوزه اقتصاد کشور بودیم و دولت‌های مختلف هر کدام با روزمرگی و بدون برنامه در این بخش کار کردند که شاهد این موضوع برنامه ایران ۱۴۰۴ و برنامه های پنج ساله توسعه کشور است که علیرغم تایید همه ارکان نظام کشور، هیچ کدام از دولت‌ها نتوانستند کشور را به سمت تحقق این برنامه ها سوق دهند.

تحریم عامل اصلی خرابی‌ها نیست

رازقی با بیان اینکه تحریم عامل اصلی خرابی کشور نبوده و نیست، گفت: البته که تاثیر تحریم‌ها را انکار نمی‌کنم اما ۶۵ درصد از منابع ارزی کشور حاصل از صادرات نفت و گاز و صادرات کالایی بوده است و این درحالی است که کشور ما در ۱۵ سال اخیر همواره تحریم را داشته است و چگونه کشوری مانند چین با یک سوم این منابع توانسته به چین کنونی تبدیل شود.

او با بیان اینکه بیشتر مشکلات بخش اقتصاد ما ملی است و ناشی از تصمیم گیری‌ها و سیاست گذاری‌ها در کشور است، ادامه داد: آنچه در سالهای متفاوت و به ویژه در مناظرات انتخاباتی امسال شاهد بودیم خرید محبوبیت و نه اصلاح بلند مدت و توسعه پایدار کشور بود.

رازقی عنوان کرد: نداشتن تمایل به رشد و جهش تولید در رویه‌های جاری کشور کاملا مشهود است و در سالهایی که مقام معظم رهبری عناوین سال‌ها را اقتصادی و در حمایت از تولید نام گذاری کردند اما آنچه مشاهده شد آنست که بسیاری از تصمیم گیران اقتصادی بر خلاف این رویه حرکت کرده و می‌کنند.

او اضافه کرد: به عنوان مثال در ماده ۸ قانون هدفمندی یارانه‌ها به صراحت ذکر شده که ۳۰ درصد از منابع کشور باید به تولید اختصاص یابد ولی نه تنها این میزان محقق نشد بلکه منابع در اختیار تولید نیز کاهش یافت که این را در مناظرات انتخاباتی نیز از تمام کاندیداها شنیدیم.

رازقی افزود: واقعیت این است که تولید دست آویز ژست‌های توسعه خواهی تصمیم سازان شده و خرید محبوبیت به جای مانع زدایی‌ها جای گرفته است و به نظر می‌رسد تنها راه حل ممکن در این شرایط روند کشورهایی مانند کره جنوبی، تایوان، سنگاپور و چین است.

او بیان کرد: دشمنان ما با اعمال تحریم‌ها ضربه به بخش تولید ما را هدف گرفته‌اند و و در این زمینه ما چاره‌ای به جز استفاده از علم و منطق عقلانی ناشی از تجربه نداریم و این درحالی است که اگر از علم اقتصاد فاصله بگیریم، تولید را سودآور نکنیم، به جای گدا پروری به رفع مشکل اشتغال نپردازیم و انسان‌ها را با کار و نه یارانه دادن تکریم کنیم؛  مشکلات و وضعیت اقتصاد ما بهبود نخواهد یافت.

به گزارش ایسنا، چهل و ششمین شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی فارس با سه دستور جلسه اصلاح اساسنامه شرکت‌های خدمات(قانون نحوه واگذاری و اداره امور شهرک‌های صنعتی)، بررسی موضوع دریافت حق النظاره از چاه‌های شهرک‌های صنعتی بند الف مواد ۳۳ و ۳۴ قانون توزیع عادلانه آب و بررسی موضوع اخذ خدمات مازاد از شرکت‌های خدماتی شهرک‌های صنعتی با حضور مدیران بخش دولتی و خصوصی استان برگزار شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید