رونمایی کتابی درباره سینمای «حاتمی‌کیا» در قزوین

رونمایی کتابی درباره سینمای «حاتمی‌کیا» در قزوین

ایسنا/قزوین آیین رونمایی از کتاب «پیچاپیچ» درباره سینمای «ابراهیم حاتمی‌کیا» نوشته محسن جلیلوند با حضور نویسنده اثر، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی قزوین و برخی فعالان فرهنگی به صورت مجازی برگزار شد.

آیین رونمایی مجازی از کتاب «پیچاپیچ» نوشته محسن جلیلوند با حضور نویسنده اثر؛ فاطمه محمدبیگی، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی قزوین، روح‌الله شریفی، نویسنده و کارشناس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، حسن لطفی، نویسنده و مدرس ادبیات و سینما، محسن آقالر، مسئول انجمن سینمای جوانان قزوین و برخی فعالان فرهنگی قزوین برگزار شد.

در این مراسم روح‌الله شریفی، نویسنده و کارشناس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قزوین بیان کرد: با بررسی آثار ابراهیم حاتمی‌کیا به این نتیجه می‌رسیم که وی به عنوان یک سینماگر انقلابی، با نگاهی نقادانه و هنرمندانه، از زمان خود جلوتر حرکت کرده است و از این‌رو نمی‌توان در موردش از نسبت‌هایی نظیر «سفارشی‌ساز» استفاده کرد.

این نویسنده حوزه ادبیات پایداری خاطرنشان کرد: کتاب‌های زیادی با کیفیت مختلف در خصوص سینمای حاتمی‌کیا منتشر شده، اما بسیار قابل ستایش است که یکی از جوانان علاقه‌مند استان در این خصوص به تولید اثری فاخر و ممتاز پرداخته است.

بنا بر اعلام روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی قزوین، در ادامه محسن جلیلوند نویسنده این کتاب گفت: موضوع اصلی کتاب «پیچاپیچ» توجه به ارتباط فیلم‌سازی چون حاتمی‌کیا با شاخصه‌های سینمای سیاسی است و در این راستا ضمن تعریف سینمای سیاسی و تحولات آن در گفتمان انقلاب اسلامی، به نسبت سنجی این ارتباط توأمان پرداختیم.

وی ادامه داد: سینمای حاتمی‌کیا از ابتدا تا امروز یک منحنی پر فراز و نشیب داشته اما مسئله مشترک در همه این بالا و پایین شدن‌ها، حرکت این فیلمساز در چهارچوب گفتمان اسلام سیاسی و نقد و حمایت از این گفتمان با نگاهی ملی و آرمانی بوده است و این حرکت باعث شده تعریف جدیدی از سینمای سیاسی ایجاد شود.

نویسنده کتاب «پیچاپیچ» بیان کرد: حاتمی‌کیا به عنوان کارگردان یکی از فنی‌ترین و قوی‌ترین سینماگران کشور است، ولی حواشی پیرامون برخی صحبت‌های وی باعث شده توجه از «متن» فیلم‌ها به «حاشیه» فیلم‌ها کشیده شود که تلاش کتاب، نزدیکی به متن آثار و رویکرد علمی و ساختاری است.

وی خاطرنشان کرد: در کارنامه حاتمی‌کیا می‌بینیم که وی در جایی کاملاً موفق است که نسبت درستی بین نقد و تبلیغ برقرار کنند و در این راستا سینمایی عمل کند. نمونه چنین رویکردهایی در فیلم‌هایی چون «از کرخه تا راین»، «آژانس شیشه‌ای»، «روبان قرمز» و حتی «به رنگ ارغوان» هم مشهود است.

جلیلوند تصریح کرد: یکی از چالش‌های مهم کار بر روی این کتاب، این بود که بتوانیم علوم سیاسی دانشگاهی را با هنر و سینما تلفیق کنیم و با تعریف درست مفاهیم به یک هارمونی متوازن دست پیدا کنیم.

وی در پایان به نقش مهم خوانندگان و منتقدان در پیشرفت نویسندگان اشاره کرد و گفت: «منتقدان» بهترین مخاطبان یک نویسنده هستند، زیرا با مطالعه دقیق کتاب در حکم یک دوست خوب عمل کرده و نقاط ضعف و قوت را گوشزد ساخته و از این‌رو موجب تحول کار نویسنده می‌شوند. امیدواری نویسنده این است که کتابش خوانده و نقد شود تا به چشم انداز درستی در نگارش کتاب دست یابد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *