"روابط مصر و ترکیه به نقطه صفر بازگشته است"

طبق برخی گزارش‌ها، به نطر می‌رسد که مذاکرات ترکیه و مصر بعد از اینکه اعلام شد قرار است به زودی به تبادل سفرا بپردازند، به نقطه اول بازگشته است.

به گزارش ایسنا، شبکه العربیه اعلام کرد، مصر نشست‌ها با ترکیه را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورده است. این درحالی است که ترکیه خواهان مذاکرات جدید است.

منابع می‌گویند قاهره به آنکارا ابلاغ کرده که هرگز از خواسته خود درباره تحویل عناصری که تحت پیگرد هستند کوتاه نمی‌آید و اجازه ادامه تجاوزات برخی مسئولان ترکیه را نمی‌دهد.

ترکیه چند ماه پیش از شبکه‌های حامی اخوان المسلمین خواست مداخله در امور مصر را متوقف کنند اما این شبکه‌ها این درخواست را اجرا نکردند. مصر در نامه‌هایی با طرف ترکیه‌ای تأکید کرده که امنیت این کشور قابل مذاکره نیست.

لیبی

طبق گزارش العربیه، قاهره همچنان خواهان خروج غیرمشروط ترکیه از لیبی است و در پیام‌های فوری به مقامات آنکارا تأکید کرده که در صورت ادامه حضور غیرقانونی ترکیه در خاک لیبی هماهنگی امنیتی به حالت تعلیق در می‌آید.

مصر هم تأکید کرد که تنها خروج مزدوران و نیروهای ترکیه براساس جدول زمانی تا پایان سال میلادی جاری را قبول می‌کند اما ترکیه این مسئله را رد کرده است.

مدیترانه شرقی

این شبکه در ادامه اعلام کرد که مقامات مصری همچنان با هرگونه مذاکرات درباره پرونده گاز مدیترانه شرقی با وجود ادامه حضور نظامی ترکیه در لیبی مخالفند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر دوشنبه در مصاحبه با نخست وزیر یونان در قاهره بر موضع ثابت مصر در منطقه مدیترانه شرقی درباره عدم مداخله در امور داخلی و همبستگی با یونان علیه آنچه حاکمیت این کشور را نقض می‌کند، تأکید کرد.

اظهارات سیسی این پیام را به ترکیه می‌رساند که قاهره احتمالا به وضعیت ماقبل مذاکرات بازمی‌گردد.

اخوان المسلمین

علاوه بر این‌ها العربیه به نقل از منابعی اعلام کرد، مصر به ترکیه ابلاغ کرده که با سهل انگاری درباره اظهارات یاسین اوکتای، مشاور رئیس جمهور ترکیه مخالف است.

اوکتای از دولت مصر به دلیل احکامی که علیه رهبران اخوان المسلمین در پرونده تحصن رابعه صادر کرده بود، انتقاد کرد.

وی گفته بود: نمی توان این‌هایی را که به اعدام محکوم شده‌اند جنایتکار دانست بلکه صرفا قربانی خشونتی هستند که بر آن‌ها تحمیل شده است.

منابع آگاه اعلام کردند که مصر درخواست ترکیه را برای برگزاری دور جدید مذاکرات رد کرده است. قاهره مذاکرات را به خروج تمام نیروهای ترکیه از لیبی مشروط کرده است.

تلاش‌ها برای بهبود روابط

وخامت روابط در تلاش‌ها برای بهبود روابط بعد از آن اتفاق می‌افتد که قاهره و آنکارا مه گذشته مذاکراتی در سطح معاونان وزیر خارجه در مصر داشتند.

همچنین مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه ۱۰ ژوئن از بهبود روابط مصر و ترکیه خبر داد. وی از تبادل قریب الوقوع سفرا در دوره آتی خبر داده بود.

برخی شبکه‌های حامی اخوان المسلمین در ترکیه آوریل از مرخصی برخی گزارشگران‌شان خبر دادند. برخی از گزارشگران از توقف فعالیتشان خبر داده بودند که یکی از آن‌ها معتز مطر بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید