دیوان کیفری بین‌المللی درباره احتمال جنایت علیه بشریت در ونزوئلا تحقیق می‌کند

رئیس جمهوری ونزوئلا و دادستان دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کردند، این دیوان درباره اینکه آیا در جریان سرکوب اعتراضات ضد دولتی در ونزوئلا در سال ۲۰۱۷ میلادی جنایت علیه بشریت صورت گرفته است یا خیر، تحقیق خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه الجزیره، نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: پس از ارزیابی اولیه کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی تصمیم گرفت تا برای رسیدن به حقیقت وارد مرحله بعدی شود.

وی افزود: ما به عنوان یک کشور به تصمیم او احترام می گذاریم اگرچه صریحا اعلام کرده‌ایم که با آن موافق نیستیم. ما توافق نامه‌ای امضا کردیم که به شیوه‌ای موثر همکاری، حمایت متقابل، گفت‌وگوی سازنده برای رسیدن به حقیقت و عدالت را تضمین می‌کند.

کریم خان نیز بر استقلال دیوان کیفری بین‌المللی تاکید کرد و گفت: تحقیقات این دیوان نباید سیاسی شود.

وی افزود: همزمان با اینکه وارد این مرحله جدید می‌شویم از همگان می‌خواهم تا به دفتر من فرصت دهند تا کار خود را انجام دهد.

خوزه میگوئل ویوانکو، مدیر اجرایی بخش آمریکا در دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه گفت: این تصمیم که نخستین تصمیم این چنینی در تاریخ آمریکای لاتین است، این امید را می‌دهد که عدالت در خصوص صدها قربانی سرکوب‌های وحشیانه دولت مادورو اجرا شود.

دیوان کیفری بین‌المللی از سال ۲۰۱۸ میلادی ارزیابی‌های اولیه را در خصوص ونزوئلا انجام داده است و فاتو بنسودا، دادستان سابق دیوان کیفری بین‌المللی گفته بود که یک اساس منطقی برای باور این که دولت کاراکاس مرتکب جنایت علیه بشریت شده است، وجود دارد.

مادورو شکایت کرده که به ونزوئلا اجازه دسترسی به این مدارک و اطلاعات ارزیابی شده در در مرحله قبلی داده نشده است. وی گفت: ما در آن مرحله چشم و گوش بسته بودیم.

در جریان سفر سه روزه کریم خان به ونزوئلا که از روز یکشنبه آغاز شد، گروه‌های کوچکی از خانواده‌های قربانیان نقض‌های حقوق بشری اعتراضات خیابانی را برگزار کرده و خواستار دیدار با کریمخان شدند.

روز چهارشنبه نیز اعتراضات کوچکی در مقابل مقر سرویس اطلاعات در کاراکاس برگزار شد؛ جایی که چهره‌های اپوزیسیون در آنجا در بازداشت به سر می‌برند.

کریم خان گفت: من کاملاً از مشکلات موجود در ونزوئلا به ویژه در بخش سیاسی مطلع هستم. دیوان کیفری بین‌المللی سیاسی نیست و ما بر اساس اصول قانونی و اجرای قانون جلو می رویم.

کریم خان و مادورو توافق نامه‌ای را برای همکاری در مرحله بعدی این تحقیقات امضا کردند.

کریم‌ خان مذاکرات سازنده‌ای را که در جریان دیدارهایش با مادورو، دلسی رودریگز معاون رئیس جمهوری ونزوئلا، تارک ویلیام ساب دادستان کل و نمایندگان دادگاه عالی داشت، تحسین کرد.

در همین حال، خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا از این تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی استقبال کرد و گفت: این اقدام باعث خواهد شد تا عدالت در حق قربانیان و خانواده‌هایشان در ونزوئلا اجرا شود.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید