درخواست ۸۲  سازمان از شورای حقوق بشر برای توقف سرکوب‌ها در الجزایر

همزمان با آغاز چهل و هفتمین نشست شورای حقوق بشر در ژنو، گروه‌های حقوق بشری از کشورهای شرکت کننده در این نشست خواستند، اوضاع بد حقوق بشری و تداوم عملیات سرکوب فعالان و روزنامه نگاران در الجزایر را حل کنند.

به گزارش ایسنا، وبسایت دیده‌بان حقوق بشر متن پیام مشترکی که توسط ۸۲ سازمان حقوق بشری پیرامون وضعیت حقوق بشر در الجزایر به امضا رسیده را منتشر کرد.

در این پیام تصریح شده است که در الجزایر تظاهرکنندگان مسالمت آمیز، روزنامه نگاران، گروه‌های جامعه مدنی، مدافع حقوق بشر، سندیکاها و وکلای مدافع و حتی احزاب سیاسی سرکوب می شوند.

در این پیام از کشورهای شرکت کننده در نشست شورای حقوق بشر خواسته شده جنایت انگاری آزادی تشکیل گروه ها و تجمع مسالمت آمیز در الجزایر را محکوم کنند.

سازمان‌های حقوق بشری در این پیام با بیان اینکه در الجزایر استفاده افراطی از زور، آوارگی اجباری تظاهرکنندگان، ایجاد رعب و وحشت در میان آنها، تداوم پیگردهای اجباری قضایی تظاهرکنندگان وجود دارد، بر لزوم مقابله با کمپین سرکوب وحشیانه تاکید شده است‌.

سازمان‌های مذکور خواستار انجام تحقیقات فوری و مستقل درباره ادعاهای شکنجه و بدرفتاری از جمله ادعای تجاوز جنسی، جسمی و روحی در جریان بازداشت، تجاوز جنسی در جریان تظاهرات به تظاهرکنندگان شدند و از مقامات الجزایر خواستند تمامی عملیات بازداشت و محاکمه های اجباری را متوقف و همه بازداشتی ها را آزاد کنند.

در پی از سرگیری اعتراضات مردمی مسالمت آمیز در فوریه ۲۰۲۱، دولت الجزایر موج جدیدی از بازداشتی ها و آزار و اذیت معترضان را آغاز کرده است.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید