حواشی اهدای تخته‌نرد به دانش‌‌آموزان مدارس سمپاد قزوین‌

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، در چند روز گذشته تعدادی از خانواده‌ها در تماس با خبرگزاری ایلنا مرکز قزوین از برگزاری مراسم تقدیر دانش‌آموزان مدارس سمپاد خبر داده و نسبت به اهدای “تخته‌نرد” به‌عنوان جایزه به فرزندانشان انتقاد کردند‌.

والدین این دانش‌آموزان معتقدند اهدای چنین جوایزی به دانش‌آموزان مدارس سمپاد آن هم در این مقطع حساس و در آستانه برگزاری‌ امتحانات پایان ترم بی‌دقتی و اهمال است و ممکن است عواقبی داشته باشد‌.

در حالیکه مدیران این مدارس وجود تخته‌نرد در بین‌ جوایز را رد کرده و طرح این مسأله را حاشیه‌سازی برای تخریب برخی از چهره‌های موفق در مدیریت این مدارس می‌دانند‌، اما در میان صحبت‌هایشان از تعداد پایین‌ تخته‌نردها‌ و حتی مراجعه به مراجع برای دریافت حکم‌ شرعی این بازی‌ اشاره می‌کنند. اما واقعیت ماجرا چه بود؟

برخی از روی لج‌بازی جوایزشان‌ را پس ندادند

مادر یکی از دانش‌آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اهدای بازی تخته نرد به فرزندش را تأیید کرد‌ و گفت: من توجه خاصی به جایزه فرزندم نکردم، ولی همسرم متوجه آن شد.

او بیان کرد: من در جریان جزئیات مسأله و اطلاع داشتن یا نداشتن مدیران مدرسه از محتوای جوایز نیستم اما‌ بلافاصله به ما گفتند جوایز را پس بیاورید‌ و ما جایزه را به مدرسه تحویل دادیم‌.

وی ادامه داد: من هنوز با اولیای مدرسه صحبت نکرده‌ام تا بدانم چرا چنین جایزه‌ای اهدا شده، اما دخترم می‌گوید تعداد زیادی از دانش‌آموزان جوایز را پس دادند، تعدادی هم از روی لجبازی پس نداده‌اند‌ و برخی حتی نمی‌دانند این بازی تخته نرد است‌.

این مادر اضافه کرد: من خودم نسبت به این مسائل بسیار متعصبم‌ و ترجیح دادم به‌جای مراجعه به مدرسه، خودم فرزندانم را متقاعد کنم.

وی گفت: مدرسه صددرصد باید چشم و گوش ما باشد چون بچه‌ها در سن‌ حساسی هستند و این مطلب که مدیران مدرسه متوجه اشتباه بودن‌ این اقدام شدند‌ برای من کفایت می‌کند و ارزشمند است‌.

تخته‌نرد جزء‌ جوایز فرزندم بود

مادر یکی دیگر از دانش‌آموزان نیز بیان کرد: یک پکیج شامل بازی‌های دوز، شطرنج ‌و… به بچه‌ام‌ داده بودند که تخته نرد هم در پکیج وجود داشت‌.

وی این اقدام را ناشی از بی‌دقتی مسئولان مدرسه خواند و گفت: شاید عمدی در کار نبوده اما نباید بی‌دقتی می‌شد‌.

این مادر اضافه کرد: اهدای چنین جوایزی به بچه‌های خانواده‌هایی‌ که با این مسائل آشنا هستند ممکن است عواقب زیادی داشته باشد‌.

به دانش‌آموزان سمپاد‌ نباید تخته‌نرد بدهند

پدر یکی از دانش‌آموزان نیز گفت: به فرزند من یک پکیج‌ بازی داده شد که تخته‌نرد هم یکی از بازی‌ها بود.

وی با بیان اینکه من از این حرکت مدرسه رضایت ندارم، افزود: به دانش‌آموزان سمپاد‌ که نباید چنین جایزه‌ای بدهند. باید جوایزی مانند کتاب یا هر چیزی که افزایش دهنده معلومات و علم آنان باشد تهیه شود‌.

او از انگیزه مدرسه برای اهدای چنین جوایزی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اما جایزه را از ما پس خواستند و ما هم پس دادیم‌. بچه من وقت چنین‌ بازی‌هایی را ندارد‌.

اجبار کردند جوایز را پس بدهیم

مدام به بچه‌هایمان می‌گویند ایران جای ماندن نیست

یکی دیگر از مادران‌ که دو فرزندش در مدارس سمپاد تحصیل می‌کند نیز بیان کرد: به ما اجبار کردند جوایز را پس بدهیم.

وی گفت: فردای روز مراسم و اهدای جوایز، گفتند باید جایزه‌ها را پس بدهید و ما هم پس دادیم‌.

این مادر گفت: من زیاد به محتوای پکیج‌ها دقت نکردم اما ظاهر بیرونی یکی از جوایز تخته‌نرد بود و داخل آن منچ و مهره داشت.

وی این اقدام را ناشی از ناآگاهی اولیای مدرسه دانست‌ و افزود: خانواده‌های‌ مذهبی بسیار پیگیر ماجرا بودند. البته دادن آن جوایز اگر چه عمدی نبود اما اشتباه بود و پس‌ گرفتنش‌ هم اشتباهی دیگر، چون برخی از اولیا حتی تخته‌نرد را نشناخته بودند و بعد از پس گرفتن‌ِ مدرسه به آن حساس شدند‌.

این مادر همچنین از تزریق ناامیدی به دانش‌آموزان توسط معلم‌های مدارس سمپاد انتقاد کرد و گفت: در مدرسه به بچه‌ها می‌گویند ایران جای ماندن نیست‌ و مدام‌ به ذهن آنها این مطلب را پمپاژ می‌کنند که در ایران نمانید و از اینجا بروید.

خبر اهدای تخته‌نرد به دانش‌‌آموزان صحت دارد

یکی از مسئولان اداره کل آموزش و پرورش قزوین که نخواست نامش ذکر شود‌ نیز وجود تخته‌نرد در بین‌ پکیج‌های بازی اهدا شده‌ به دانش‌آموزان را تأیید کرد و گفت: این اقدام‌ از کج‌سلیقگی و بی‌‌دقتی مدیران مربوطه نشأت می‌گیرد‌.

وی گفت: متأسفانه بازی‌ها از کانون پرورش فکری کودکان و نو‌جوانان که یک نهاد دولتی است‌ خریداری شده‌، مدیران مدارس هم به این نهاد اعتماد کرده و دقت کافی به خرج نداده‌اند‌.

تماس های ما با “فرهاد فتحی‌نژاد” معاون برنامه ریزی و مدیریت مدارس سازمان ملی استعدادهای درخشان وزارت آموزش و پرورش به جایی نرسید، از‌ همین‌رو با “حسین کریمی”، رئیس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش قزوین و “سارا معبودی” مدیر دبیرستان دخترانه استعدادهای درخشان فرزانگان شهیدان شالباف برای روشن شدن دلایل قرارگیری بازی تخته نرد در پکیج جوایز اهدا شده به دانش‌آموزان سمپاد ارتباط گرفتیم.

یکی از جعبه‌ها را به دفتر امام جمعه بردم تا برای این اتفاق پاسخ شرعی بگیرم‌

مدیر دبیرستان دخترانه استعدادهای درخشان فرزانگان شهیدان شالباف گفت: اولین شاکی خودمم‌. چرا باید در یک کشور اسلامی چنین بازی‌هایی تهیه و فروخته شود؟

سارا معبودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین گفت: اولین شاکی خود من هستم‌ چون من روی فعل حرام‌ چه برای فرزند خودم و چه برای فرزند دیگران‌ حساسیت دارم و از‌ اینکه چنین وسیله‌ای در یک کشور اسلامی و در مرکز شهر فروش به فروش می‌رسد و کسی روی آن‌‌ نظارت ندارد ناراحتم‌.

او البته بخشی از دلایل بزرگنمایی این مطلب را یک سوء‌استفاده شخصی خواند و گفت: از این قضیه سوءاستفاده شخصی شده‌. ما برخی دبیران را به دلیل بحث عفاف و حجاب برای سال آینده‌ دعوت به همکاری نکرده‌ایم و حالا آنها دست روی این مسئله گذاشته‌اند تا ما را تخریب کنند.

سمپاد قزوین

معبودی در توضیح ماجرا گفت: جوایز دانش‌آموزان بر اساس مصوبه انجمن مدرسه از یک مغازه فروش‌ بازی‌های هوشی‌ تحت‌عنوان بازی‌ ۹کاره هوشی شامل منچ، دوز، کش‌بال، شوتبال‌ و.‌.. خریداری شد‌. پس از برگزاری مراسم در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) وقتی در حیاط دانشگاه منتظر ماشین برای برگشت به مدرسه بودیم متوجه شدیم برخی‌ از جعبه‌ها که دانش‌آموزان‌ پلمب‌ آن را باز کرده بودند‌ با بقیه متفاوت است.

وی اضافه کرد: من خودم تاکنون تخته نرد ندیده‌ام‌ و فقط نسبت به تفاوت جعبه‌ها حساس شدم و موضوع را با همکارم در میان گذاشتم. وقتی بحث تخته‌نرد مطرح شد بلافاصله‌ تصمیم جمع‌آوری و دپو‌ی پکیج‌ها گرفتیم.

معبودی ادامه داد: پس از شمارش بسته‌های جمع‌آوری شده متوجه شدیم‌ کف حدود ۹۰ تخته‌ چیزی به‌ اسم تخته نرد دارد‌ که البته فعلاً اثبات نشده است. من بلافاصله یکی از جعبه‌ها را به دفتر امام جمعه بردم تا برای این اتفاق پاسخ شرعی بگیرم‌ و بدانم‌ اگر یکی از ۹ بازی خریداری شده تخته باشد چه حکمی دارد‌.

این مدیر‌ مدرسه ادامه‌ داد: آقایان‌ عرفانی، کاظم‌خانلو و رئیس حوزه علمیه همگی نظر دادند که چون شما این اقلام را تحت عنوان بازی هوشی و یک ابزار حلال خرید کرده‌اید اشکالی شرعی ندارد‌ اما در نهایت ما را به‌ استفتائات مقام معظم رهبری ارجاع دادند‌.

وی گفت: با مطالعه پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری نیز‌ متوجه شدیم ایشان هم فرموده‌اند‌ که اگر در خرید بین چیزی که حلال است یا حرام شک دارید خرید آن مانعی برای شما ندارد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر بازی‌ها را به فروشنده برگردانده‌ایم و قرار است‌ فرد فروشنده مجوز شرکت تولیدکننده این بازی را در اختیار من قرار دهد، افزود: دو وکیل یکی برای مقابله با نشر اکاذیب و دیگری برای‌ پیگیری حقوقی و برخورد با تولیدکنندگان چنین کالاهایی گرفته‌ایم، چون معتقدیم‌ در کشور اسلامی نباید چنین چیزی تهیه شود و ما چرا نباید امنیت خرید داشته باشیم‌.

مشابه این جوایز قبلاً در سایر مدارس داده شده است

رئیس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش قزوین نیز بحث اهدای تخته‌نرد‌ به دانش‌آموزان سمپاد را غرض‌ورزی گروهی از مخالفین‌ خارج از مدرسه با مدیر مدرسه دانست‌ که خواسته‌اند برای مدیر مدرسه حاشیه سازی کنند‌.

حسین کریمی گفت: در فضای مجازی اگر بخواهند فردی را بزنند از این روش‌ها استفاده می‌کنند واگرنه مشابه این جوایز مدت‌ها پیش در مدارس دیگر داده شده‌ است‌.

وی افزود: بیش از سیصد پکیجِ بازی اهدا شده‌ و کف صفحه تعداد کمی از آنها شبیه تخته نرد است، اما‌ این تخته‌ مربوط به‌ بازی شوتبال است‌ که همان تعداد هم جمع‌آوری شده و قرار است صفحه‌های شبیه به تخته نرد‌ را بردارند و دوباره به دانش‌آموزان برگردانند.

کانون پرورش فکری فروشنده این بازی است

کریمی با بیان اینکه مدیر مدرسه قوی کار کرده و برخی خواسته‌اند او را بخاطر برخی مسائل تخریب کنند‌، ادامه داد: بازی‌ها از کانون پرورش فکری خریداری شده و در این کانون نیز همچنان به فروش می‌رود پس اگر این اقلام تخته‌نرد بودند کانون پرورش فکری این‌ بازی‌ها را ارائه‌ نمی‌داد.

او اضافه کرد: افراد بی‌انصاف می‌گویند خانواده‌ها‌ از دریافت چنین جوایزی ناراحتند‌ در حالیکه الان برخی خانوادها از پس‌ گرفتن جوایز ناراحتند و می‌گویند با این‌کار بدتر حساسیت ایجاد کردید چون بچه‌های ما اصلا نمی‌دانستند این تخته نرد است.

رئیس اداره استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش قزوین موضوع تحت‌فشار گذاشتن‌ دانش‌آموزان برای باز پس دادن جوایز به مدرسه را رد کرد‌ و افزود: این موضوع صحت ندارد‌ اما‌ اگر هم صحیح باشد آنهایی که دنبال جمع شدن این جوایز بودند‌ و معتقدند این بازی حرام است حالا به هدف خود رسیده‌اند.

سمپاد قزوین

او در پاسخ به این سوال که اگر‌ جوایز داده شده تخته نرد نبود پس چه ضرورتی داشت آن‌ها را جمع‌آوری کنید، گفت: وقتی روی‌ موضوعی‌ این‌ مقدار کار می‌شود‌ و بحث به وزارتخانه هم‌ کشیده می‌شود به هرحال‌ باید یک واکنشی‌ نشان بدهیم‌.

کریمی‌ همچنین بیان کرد: یکی از خانم‌هایی که در این رابطه به همه پیام داده بود چند روز پیش وقتی متوجه شد این موضوع در صورت پیگیری‌ تهمت محسوب می‌شود پیام عذرخواهی داد‌.

تناقض‌‌ها در گفتار مدیران آموزش‌ و پرورش

مسئولان آموزش و پرورش قزوین اگرچه وجود تخته‌نرد در پکیج جوایز دانش‌آموزان را تکذیب می‌کنند اما در خلال صحبت‌هایشان به تعداد تخته‌نردها اشاره کرده و حتی ابراز می‌کنند در پی دریافت حکم‌ شرعی خرید و اهدای این بازی هم رفته‌اند‌ و در واقع تلویحا وجود این بازی در بین جوایز اهدا شده به دانش‌آموزان را تأیید می‌کنند‌.

همچنین خانواده‌ها با استناد به انتشار اطلاعیه‌ای در کانال ایتای‌ مدرسه مبنی بر پس‌دادن جوایز دریافت شده بر صحت این مطلب و تهدید برای بازپس‌گیری جوایز تأکید دارند و آن را دون شأن دانش‌آموزی‌ می‌دانند‌.

در حالیکه مدیران مدارس می‌گویند پس گرفتن جوایز‌ را به‌صورت یک درخواست دوستانه مطرح کرده‌اند‌ و تهدیدی برای بازپس گیری جوایز در کار نبوده اما خانواده‌های دانش‌آموزان از حواشی که بی‌دقتی مدیران مدرسه برای فرزندانشان ایجاد کرده و همچنین از‌ تهدید مدرسه به ممانعت از شرکت فرزندانشان در امتحانات پایان ترم در صورت عدم تحویل جایزه عصبانی هستند و می‌گویند اعلام چنین مطلبی در آستانه امتحانات می‌تواند تأثیر مخربی روی بچه‌ها گذاشته و از حصول نتیجه مطلوب برای آنها پیشگیری کند.

آنها بیان می‌کنند: ما از مدیران فرهنگی اقدامات هوشمندانه و تأمین کننده آرامش‌خاطر فرزندانمان را انتظار داریم نه اینکه با برگزاری‌ یک مراسم و نسنجیدن‌ ابعاد آن‌، نتیجه تلاش‌های یک‌سال آنها را در معرض خطر قرار دهند‌.

انتهای پیام/منبع:ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید