تشک هوشمند که حرکات بدن ورزشکار را ردیابی می‌کند+فیلم

محققان موسسه فناوری ماساچوست تشک ورزشی هوشمندی طراحی کرده‌اند که بدون نیاز به دوربین می‌تواند حرکات و طرز قرارگیری بدن فرد را ردیابی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، از این سیستم می‌توان برای دریافت بازخورد هنگام انجام حرکات ورزشی و جلوگیری از زمین خوردن استفاده کرد.

نمونه‌ی اولیه این تشک ۳.۳ متر مربع است و بیش از ۹ هزار حسگر دارد که از یک فیلم حساس به فشار و رشته‌های رسانا تشکیل شده‌اند.

زمانی که وزن بدن روی بخش‌های مختلفی از این تشک قرار می‌گیرد سیگنال‌های الکتریکی مختلفی براساس میزان فشار وارده و مکان‌های بین این نقاط ارسال می‌شود.

در ابتدا این سیستم با وارد کردن فشار و استفاده از یک فیلم از حرکات افراد آموزش داده شد. این افراد حرکاتی چون راه رفتن، یوگا، نشستن، دراز کشیدن، غلت خوردن و روی نوک انشگتان پا ایستادن انجام می‌دادند.

سپس اجازه دادند تا این سیستم وضعیت بدن فرد را با استفاده از داده‌های یک مدل مجازی تخمین بزند.

گروه سازنده‌ی آن می‌گویند که این تشک هوشمند می‌تواند با دقت ۹۷ درصدی حرکات خاص افراد را ردیابی کند.

از سایر کابردهای این تشک می‌توان به نظارت بر زمین خوردن افراد مسن، کمک به افراد آسیب دیده از طریق توانبخشی و بررسی حرکات یک فرد هنگام انجام بازی‌ با عینک واقعیت مجازی استفاده کرد.

این تشک به اندازه‌ی حسگرهای پوشیدنی دست و پا گیر نیست، نصب آن از حسگرهای مادون قرمز راحت‌تر است و از نظر حریم شخصی نسبت به دوربین‌ها مناسب‌تر است.

همچنین به گفته‌ی گروه سازنده‌ قیمت آن کم است. ساخت نمونه‌ی اولیه آن ۱۰۰ دلار هزینه داشت. محققان قصد دارند راه‌هایی برای جمع‌آوری داده‌های بهتر از جمله قد و وزن فرد بیابند و همچنین راهی برای انطباق همزمان آن برای چندین کاربر پیدا کنند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید