پسکوف: بحران مهاجران به مناقشات روسیه و اوکراین ارتباطی ندارد/فقط لوکاشنکو مقصر نیست

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز (دوشنبه) درباره پاره‌ای از مسائل از جمله بحران پناهجویان در مرز بلاروس-لهستان صحبت کرده و با بیان اینکه انداختن همه تقصیرها به گردن بلاروس اشتباه است، ادعای آمریکا را مبنی بر این که بلاروس سعی دارد از فعالیت‌های روسیه در مرز اوکراین توجه‌زدایی کند، رد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در کنفرانس مطبوعاتی خود، ادعاهای وزیر خارجه آمریکا را مبنی بر اینکه رئیس جمهوری بلاروس می‌خواهد با ایجاد بحران پناهجویان در مرز لهستان، از اقدامات روسیه در مرز اوکراین سلب توجه کند، “اساساً اشتباه” خواند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت: ما این ادعا را اشتباه می‌دانیم. این تفسیری اشتباه از وضعیت بحران پناهجویان در مرز بلاروس-لهستان است؛ این بیانیه اساساً اشتباه است و ما آن را قبول نداریم.

پیش‌تر در روز یکشنبه وزارت خارجه آمریکا گفت، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور، در گفت‌وگویی با “زبیگنو رائو”، همتای لهستانی‌اش، بحران پناهجویان در بلاروس و اقدامات مینسک را ابزاری “برای توجه‌زدایی از اقدامات روسیه در مرز اوکراین” دانست.

پسکوف در ادامه، با بیان اینکه روسیه در حل و فصل بحران پناهجویان بلاروس و اتحادیه اروپا، نقش یک میانجی‌گر و مذاکره‌کننده را دارد، گفت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امیدوار است مینسک و بروکسل ارتباطات مستقیم خود را آغاز کنند.

او ضمناً اشاره کرد هنگامی که بحث سرنوشت هزاران پناهجو در میان باشد، هیچکس سعی ندارد “ارزش‌های اروپا” را یادآوری کند.

همه تقصیرها را به گردن لوکاشنکو نیاندازیدسخنگوی کرملین در ادامه، انداختن همه تقصیرها به گردن الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس را اشتباه دانسته و گفت: وضعیتی که در مرز پیش آمده، ساخته لوکاشنکو نیست. همانطور که رئیس جمهوری (پوتین) خاطرنشان کرد، مهاجران طبق یک نظام بدون ویزا، وارد این کشور (بلاروس) می‌شوند؛ مهاجرانی که قصد اخذ پناهندگی در اروپا را دارند، اما این از آن‌ها دریغ می‌شود و به اروپا راه داده نمی‌شوند، … اما آن‌ها می‌دانند که راه ورود به اروپا، برای مهاجران دیگر کشورها باز است؛ بنابراین، این که لوکاشنکو و بلاروس را مقصر تمام و کمال وضعیت پیش آمده بدانیم، کاملا اشتباه است.

ساخت اولین نیروگاه اتمی مصر، با الگوی روسی

پسکوف همچنین در این کنفرانس خبری، علاوه بر بحران پناجویان، از گفت‌وگوی تلفنی پوتین و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، پیرامون مناقشات خاورمیانه و پروژه‌های مشترک دو کشور خبر داد.

طبق بیانیه کرملین، در این گفت‌وگو، “توجه ویژه‌ای به روابط اقتصادی و به طور ویژه، پیشرفت عملیاتی‌سازی پروژه‌های بزرگی نظیر ساخت اولین نیروگاه اتمی مصر بر اساس الگوی روسی و ساخت منطقه صنعتی روسیه در منطقه کانال سوئز، صورت گرفت.”

پسکوف همچنین افزود، سیسی به خاطر همکاری در تضمین امنیت هوانوردی در فرودگاه‌های مصر، از پوتین قدردانی کرد. سخنگوی کرملین در پایان گفت: رهبران دو کشور، بر اهمیت هماهنگ‌سازی بیشتر اقدامات در صحنه بین‌الملل، از جمله حل و فصل بحران‌های متعدد در خاورمیانه و آفریقا، تاکید کردند.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید