پایتخت کتاب ایران میزبان ویژه برنامه «از تبار قلم» شد

ایسنا/فارس ششمین ویژه برنامه ملی از تبار قلم با تجلیل از نویسندگان و اهالی قلم چهار استان به میزبانی شیراز برگزار شد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این نشست با بیان اینکه در حوزه برنامه‌های ترویجی مجموعه اقدامات گسترده‌ای در کتابخانه‌های عمومی در حال انجام است، گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاش کرد در ایام شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، توقفی در برنامه‌ها ایجاد نشود و فعالیت‌های ترویجی خود را با شدت بیشتر از قبل پیگیری کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، مهدی رمضانی اضافه کرد: یکی از فعالیت‌هایی که همزمان با شیوع بیماری کرونا شکل گرفت، بحث تشکیل محافل ادبی نهاد، استفاده از ظرفیت‌های این محافل است و واگذاری برخی از فعالیت‌های ترویجی نهاد به این محافل ادبی است.

او به هم افزایی استان‌ها در برگزاری ویژه برنامه از تبار قلم اشاره کرد و گفت: در برگزاری برنامه از تبار قلم هر روز چهار استان مشارکت دارند و این ظرفیت در کل کشور به اشتراک گذاشته می‌شود. امروز شرایطی فراهم شده تا عدالت فرهنگی در کشور به وجود آید و امیدوارم شاهد توسعه و گسترش آن باشیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تاکید کرد: در برنامه از تبار قلم امکان تقدیر از تمامی مفاخر در استان‌ها فراهم نبود که ان شاءالله در برنامه‌های آینده از شایستگان در این حوزه قدردانی می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این نشست با بیان اینکه نهاد در سالیان اخیر برنامه‌های خوبی برای گروه‌های مختلف اجرا کرده است، گفت: سلسله برنامه‌هایی از سوی کتابخانه‌های عمومی برای تجلیل از نویسندگان و صاحبان قلم برگزار شده که ویژه برنامه از تبار قلم نیز از همین برنامه‌ها است.

روح‌الله منوچهری اضافه کرد: ارتباط با نویسندگان، شاعران و صاحبان قلم و مفاخر برای پیشبرد اهداف کتابخانه‌ها موثر است. برگزاری چنین برنامه‌هایی به ایجاد ارتباط بیشتر این دو حوزه منجر می‌شود. امیدواریم برنامه از تبار قلم در سطح کشور نمونه‌ای برای توجه بیشتر به اهالی قلم به ویژه در استان‌ها باشد.

الهام مزارعی، نویسنده استام فارس نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ۱۷ سال است به صورت تخصصی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت دارد، گفت: تمامی آثار من در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیست و تالیفاتی در حوزه داستان بزرگسال دارم؛ اما شیرینی کار کردن با کودکان و دنیای کودکانه مرا در مسیر تخصصی ادبیات کودک و نوجوان قرار داده است.

مزارعی اضافه کرد: پیش از ادبیات کودک و نوجوان به فعالیت‌های اجرایی در زمینه ادبیات کودک معتقد هستم و لازم است که با فعالیت‌های اجرایی توجه عموم مردم را به سوی ادبیات کودک و نوجوان و اهمیت آن جلب کنیم. کودکان قشر مهمی هستند و با توجه به حساسیت این گروه باید در حوزه تقویت ادبیات کودکان و نوجوانان تلاش بیشتری شود.

این نویسنده به فعالیت‌های گروه انگشت جادویی اشاره و اضافه کرد: انجمن انگشت جادویی با موضوع تخصصی کودک و نوجوان در فارس با همراهی ۹ بانوی نویسنده تشکیل شد. این انجمن تاکنون جشنواره‌های مختلفی را برگزار کرده و در سطح ملی اقداماتی انجام داده است.

مزارعی اضافه کرد: خوشبختانه ادبیات کودک و نوجوان در استان فارس جایگاه خود را پیدا کرده است و شیراز یکی از قطب‌های ادبیات کودک در کشور است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید