نرخ حق بیمه کارگاه‌ها در دوران شیوع کرونا چگونه محاسبه می‌شود؟

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به تمدید زمان پرداخت حق بیمه برای کارگاه‌های آسیب دیده از کرونا، ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال ۹۸، سازمان تأمین اجتماعی نرخ حق بیمه ۲۷ درصدی کارگاه‌ها را با ۷ درصد سهم بیمه دریافت کرده است.

علیرضا محمدی، امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه به رسانه‌های گروهی گفت: تعداد بیمه شدگان اصلی در استان مجموعا ۱۲۲ هزارو ۶۹۳ نفر است که ۲۶ هزار و ۷۶۲ نفر مستمری بگیر اصلی هستند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در مجموع با افراد تبعی، تعداد بیمه شدگان ۳۸۷ هزارو ۲۲۴ نفر هستند که تقریبا ۵۰ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به تمدید زمان پرداخت حق بیمه برای کارگاه‌های آسیب دیده از کرونا، ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال ۹۸، سازمان تأمین اجتماعی نرخ حق بیمه ۲۷ درصدی کارگاه‌ها را با ۷ درصد سهم بیمه دریافت کرده است.

محمدی اظهار کرد: ۲۰ درصد باقی مانده از حق بیمه با درخواست متقاضی تقسیم شده و در حال پرداخت است.

وی تصریح کرد: برای مشاغل آزاد، نرخ‌های بیمه تأمین اجتماعی ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد است که هر کدام مزایای جداگانه خود را دارد.

وی افزود: نرخ بیمه ۱۲ درصد تنها برای پوشش بازنشستگی، ۱۴ درصد برای پوشش قبل بازنشستگی، بازنشستگی و بعد بازنشستگی و ۱۸ درصد نیز علاوه بر مزایایی که ۱۴ درصد دارد مزایای دیگری چون از کار افتادگی دارد.

محمدی ادامه داد: در بیمه‌هایی که دفترچه دارند برای دفترچه، به ازای هر نفر ماهانه ۷۱ هزار تومان علاوه بر حق بیمه دریافت می‌شود و در بیمه‌هایی که کارفرما و کارگر وجود دارد، کارفرما موظف است از ۳۰ درصد نرخ بیمه، ۲۳ درصد را پرداخت و ۷ درصد باقی مانده را خود کارگر پرداخت کند و همچنین ۳ درصد نیز تحت عنوان بیمه بیکاری به وسیله دولت پرداخت می‌شود.

مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی خراسان جنوبی تصریح کرد: در مورد کارگرانی که رابطه کارفرما و کارگری بینشان نیست و می‌خواهند بیمه شوند، در صورت بیمه شدن، دولت ۲۰ درصد حق بیمه را پرداخت و ۷ درصد را بیمه شده پرداخت می‌کند.

محمدی یادآور شد: در خرداد ماه سال ۹۹ به دلیل عدم تجمع و مراجعه به شعب تأمین اجتماعی، تصمیم بر آن شد که متقاضیان بدون نیاز به مراجعه حضوری تنها با شماره گیری کد دستوری#۱۴۲۰*۴* اسحقاق درمان را چک کنند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید