ورق فولادی آجدار چیست؟

ورق فولادی آجدار که با نام ورق الماسی و چکرپلیت یا صفحه شطرنجی نیز شناخته میشود یک محصول ورق فلزی است که بر روی سطح آن نقش برجسته ای شبیه الماس وجود دارد. این الگو باعث افزایش کشش برای شخص یا شیء بر روی  سطح ورق آجدار فولادی می شود. از انواع فلزات می توان برای ساخت ورق الماسی آجدار استفاده کرد که به تطبیق پذیری آن می افزاید. انواع فلزات از جمله فولاد نورد گرم، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم برای ساخت این ورق های فولادی آجدار استفاده میشود. چکرپلیت ها همچنین می توانند دارای الگوهای مختلف و ارتفاع برآمدگی متفاوت بسته به کاربرد باشد.

تفاوت بین ورق الماس، ورق آجدار و صفحه چکرپلیت چیست؟

واقعاً هیچ تفاوتی بین صفحه الماسی، ورق آجدار، صفحه شطرنجی و چکر پلیت به جز نام وجود ندارد. در بیشتر موارد، این نام ها می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. هر سه نام به یک شکل از ورق های فولادی اشاره دارد.

 

انواع فلزها که برای ساخت ورق ها یا پلیت های آجداراستفاده میشود ؟

در حالی که بیشتر فلزات را می توان به صورت صفحه الماسی تولید کرد، آلومینیوم، فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ به طور قابل توجهی از سایر انواع فلزات محبوب تر هستند:

ورق آجدار آلومینیوم: آلیاژهای آلومینیوم اغلب به ورق چکرپلیت تبدیل می شوند. آلومینیوم 6061-T6 اغلب به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و همچنین خواص ساختاری عالی آن استفاده می شود. از آلومینیوم 3003 نیز استفاده شده است، اگرچه بیشتر به دلیل درخشندگی و جذابیت زیبایی شناخته شده است.

ورق اجدارفولاد کربنی کم تا متوسط: فولاد کربنی به دلایل مختلفی یک ماده محبوب جهت ساخت ورق های آجدار است. اول اینکه فولاد کربنی دارای خواص مکانیکی عالی برای کاربردهای ساختاری است. دوم، فولاد کربنی در مقایسه با فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و سایر انواع فلزات، یک ماده نسبتاً مقرون به صرفه است. این به کاربر نهایی اجازه می دهد تا بتواند مقادیر زیادی از پلیت های آجدار را به روشی مقرون به صرفه خریداری و استفاده کرد کن. ورق فولادی A36 اغلب برای ورق های الماسی استفاده می شود.

ورق آجدار استیل ضد زنگ: گاهی لازم است صفحه الماس در برابر خوردگی مقاوم باشد. پلیت اجدار فولاد ضد زنگ اغلب بهترین انتخاب برای صنایع غذایی و نوشیدنی و در کاربردهایی است که ممکن است از مواد شیمیایی خشن استفاده شود. صفحه الماس فولاد ضد زنگ نیز به طور گسترده ای از نظر زیبایی شناسی دلپذیر در نظر گرفته می شود. در مقایسه با فولاد کربن و آلومینیوم، یکی از گران‌ترین انواع ورق های آجدار، ورق های ساخته شده از ورق های استیل ضد زنگ است. گریدهای رایج فولاد های ضد زنگ عبارتند از فولادهای زنگ نزن آستنیتی مانند 304 و 316 و همچنین گریدهای مارتنزیتی مانند 440C  و PH 17-4.

کاربرد های ورق های آجدار فولادی چیست؟

 

ورق های آجدار در انواع کاربردهای صنعتی و محل کار، از جعبه ابزار کامیون گرفته تا اسکله بارگیری انبار، استفاده می شود. به طور معمول، راه رفتن روی سطح فلزی می‌تواند منجر به لغزش و افتادن شود، اما احتمالاً بارها بدون توجه به آن از روی صفحه های فولادی آجدارالماسی عبور کرده‌اید.عدم لغزش و سر خوردن شما به دلیل الگوی الماس برجسته است که روی این نوع از ورق های فلزی به عنوان آج برای کاهش خطر لغزش عمل می کند.

یک کاربرد معمول ورق آجدار برای کشش است. اسکله های حمل و نقل اغلب از پلیت های آجدار ساخته می شوند. آنها قادر به مقاومت در برابر سایش و بارگیری چرخه ای لیفتراک ها و پالت های سنگین هستند و در عین حال مقاومت در برابر لغزش و انعطاف پذیری را ارائه می دهند.استفاده در ساخت پیاده‌ روها، سکوها، ساخت پله ها و تخته های دویدن از کاربردهای رایج استفاده از ورق های فولای آجدار است.

در حالی که ورق های آجدار کشش بیشتری را نسبت به  فلزات سطح صاف ارائه می دهد، انواع دیگر سطوح مقاوم در برابر لغزش ممکن است به کشش بیشتری به خصوص در شرایط مرطوب نیاز داشته باشند. اگر سطحی در معرض مایعات باشد، توری میله فلزی یا توری ایمنی فلزی ممکن است سودمندتر از استفاده از پلیت های آجدار باشد.

 

یکی دیگر از دلایل انتخاب صفحه الماس برای اهداف زیبایی شناختی است. الگوی صفحه الماس به طور کلی جذاب در نظر گرفته می شود. اقلامی مانند تابلوهای فروشگاه، نمایشگرها یا میله ها و پیشخوان ها گاهی از صفحه الماس ساخته می شوند. جعبه ابزار نیز اغلب از صفحه الماس برای جذابیت آرایشی ساخته می شود.

ورق های آجدارالماسی چگونه ساخته می شود؟

با وجود الگوی پیچیده الماس، فرآیند ساخت ورق های صفحه الماسی نسبتاً ساده است. هنگام ساخت صفحه یا ورق استاندارد، مواد از طریق یک سری غلتک بزرگ وارد می شوند تا ضخامت مورد نظر به دست آید. با این حال، هنگام ساخت پلیت اجدار یک تفاوت عمده وجود دارد. در مجموعه نهایی غلتک ها، یکی از غلتک ها دارای طرحی است که شکل الماس را بر روی صفحه فولادی نقش می بندد.

 

اگر به اکثر ورق های آجدار الماسی نگاه کنید، متوجه خواهید شد که فقط یک طرف آن دارای الگوی الماس است. این به این دلیل است که تنها یک غلتک در مجموعه دارای الگوی الماسی شکل روی آن است، بنابراین یک طرف فلز در معرض آن قرار می گیرد و طرف دیگر صاف باقی می ماند.

 

برای آلومینیوم، این فرآیند الگو را بر روی صفحه “مهر” می کند، در حالی که در فولاد، به طور کلی از فرایند نورد گرم استفاده می شود. این شامل حرارت دادن یک صفحه فولادی بالاتر از دمای تبلور مجدد آن و سپس رساندن آن از طریق یک سری غلتک های صاف به ضخامت مورد نظر است. حرارت دادن فلز بالاتر از دمای تبلور مجدد آن به جلوگیری از تغییرات عمده در خواص مکانیکی ناشی از سخت شدن کار کمک می کند. پس از اینکه مواد به شکل نهایی خود رسید، اجازه می دهیم به آرامی خنک شود.

در حالی که تکنیک های دیگری برای ساخت ورق های آجدار استفاده می شود، روش نورد رایج ترین است زیرا تنها تفاوت عمده بین دیگر ورق های تولید شده به روش نورد و ورق های آجدار، غلتک مورد استفاده است. این فرآیند را بسیار مقرون به صرفه می کند، و به همین دلیل است که در مقایسه با یک صفحه و ورق معمولی با همان مواد و ابعاد، می توان ورق آجدار را با قیمت های نسبتاً مقرون به صرفه یافت.

 

کاربردهای رایج ورق های چکرپلیت:

 

شما اغلب شاهد استفاده از پلیت های آجدار در کاربردهای ایمنی خواهید بود زیرا الگوی الماسی آج عالی ایجاد می کند که می تواند به کاهش لغزش و سقوط کمک کند. به طور کلی، استفاده از پلیت اجدار الماسی در زمانی که مردم به طور مکرر روی سطح فلزی صاف راه می روند، یک روش ایمنی خوب است.

پله ها و راهروها: صفحه الماس معمولاً روی پله ها یا رمپ ها در مناطق صنعتی استفاده می شود که به کاهش احتمال لغزش روی فلز کمک می کند. خروجی های آتش در فضای باز به ویژه به صفحه الماس برای افزایش کشش زمانی که پله ها بر اثر باران یا برف نرم می شوند، متکی هستند.

وسایل نقلیه و تریلرها: اکثر افرادی که وانت بار دارند می توانند تعداد دفعات ورود و خروج از بستر کامیون را تأیید کنند. به همین دلیل، ورق آجدار اغلب به عنوان برجسته روی ضربه گیرها، تخت های کامیون یا تریلرها برای کمک به کاهش لغزش هنگام پا گذاشتن بر روی وسیله نقلیه استفاده می شود، در حالی که کشش را برای کشیدن یا هل دادن مواد به داخل و خارج کردن کامیون فراهم می کند.

استفاده به دلیل جلوه های زیبایی: آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و ورق آجدار فولاد نورد گرم هر یک ظاهر و پرداخت بسیار منحصر به فردی دارند که می تواند به عنوان یک ابزار مناسب برای عناصر معماری یا مبلمان استفاده شود. پلیت اجدار را می توان به عنوان دونده روی پله ها، خطوط پشتی، روی میز و موارد دیگر یافت.

 

جهت مشاهده لیست قیمت انواع ورق آجدا یا همان چکرپلیت به سایت پلیت استیل یک سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید