مدرسه فضای مجازی فارس راه اندازی شد

به گزارش ایلنا، مرتضی کریمی امروز در نشست خبری با خبرنگاران گفت: این مدرسه برای نخستین بار در سطح کشور راه‌اندازی شد و با رویکرد فرهنگی و تربیتی مبتنی بر تقویت سواد رسانه و فضای مجازی دانش‌آموزان فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد:  امسال ۲۰۰ هزار نفر معادل یک چهارم جمعیت دانش‌آموزی فارس عضو این سازمان شدند که این رویداد بی سابقه بوده و رکوردهای عضویت را جابجا کرد.

کریمی با بیان اینکه شمار اعضای سازمان دانش آموزی فارس در سال پیش از آن حدود ۱۴۰ هزار نفر بود، افزود: فارس در میزان کمی و کیفی فعالیت‌های دانش آموز محور پیشتاز استان‌های کشور است و این امر با عبور از نگاه سنتی به فعالیت‌های تربیتی و با رویکرد نو و تحولی محقق شد و خانواده سازمان دانش آموزی استان فارس ۲۰۰ هزار تایی شد.

رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس اضافه کرد: با این رویکرد در ۲۰ ماه گذشته میانگین سن مدیران سازمان دانش‌آموزی در مناطق 59 گانه آموزش و پرورش فارس به ۳۰ سال کاهش یافت که به جرئت میتوان گفت در کشور بی نظیر بوده است.

رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس عنوان کرد: دانش‌آموزان در این دوره‌ها سواد فضای مجازی، شناخت فیک نیوزها و خبرنگاری و رسانه را در راستای تربیت رسانه ای بومیان عصر دیجیتال فرا می‌گیرند.

وی اعلام کرد: دوره‌های فضای مجازی سازمان دانش‌آموزی فارس تا کنون میزبان بیش از هشت هزار دانش آموز و مربی بوده است.

کریمی افزود: امسال پنج هزار دانش‌آموز فارسی دوره‌های خبرنگاری را به صورت متمرکز فراگرفتند و شعار هر مدرسه یک خبرنگار محقق وبه عنوان الگویی در سطح کشور مطرح شد.

رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس ادامه داد: تاسیس باشگاه مهارت از دیگر اقدامات امسال این سازمان بود که دانش‌آموزان در آن مهارت‌های تربیت اجتماعی را در ارتباط با خود، خانواده، همسالان و محیط زیست فرامی‌گیرند، شرکت کنندگان در این باشگاه با قرار گرفتن در موقعیتهایی خاص مانند اردوها و کمپ‌ها تعامل و شیوه انجام کار گروهی را یاد می‌گیرند و همه فعالیت‌های این اردوها از برنامه‌ریزی تا اجرا مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به خود دانش آموزان سپرده می‌شود.

وی اضافه کرد: سومین اقدام شاخص سازمان دانش آموزی فارس در ۲۰ ماه گذشته تاسیس مرکز گردشگری و اردویی سازمان دانش‌آموزی فارس است که در پی آن سبک‌های خاص اردوهای فرهنگی و تربیتی را متناسب با ذائقه دانش آموزان طراحی و اجرا شد.

مرتضی کریمی با بیان اینکه این اردوهای تشکیلاتی در ابتدا با انجام پژوهش و نیازسنجی اجرایی می‌شود، عنوان کرد: اردوهای هویتی به طور جدی در دستور کار سازمان دانش‌آموزی فارس قرارگرفته و با بردن دانش آموزان به مکان‌هایی مانند حرم مطهر شاهچراغ (ع)، گلزار شهداء، حافظیه و تخت جمشید در فضایی تخصصی برای تقویت هویت ملی، اسلامی، انقلابی دانش‌آموزان تلاش می‌شود تا منجر به شکل گیری اعتماد به نفس و اعتقاد به “ما می‌توانیم” در آنها شود.

وی یادآور شد: پایگاه‌های تابستانه سازمان دانش آموزی فارس امسال با تمرکز بر مناطق محروم و فاقد پایگاه اوقات فراغت برپا شد به طوری که پایگاه برای نخستین بار در مناطقی که از هرگونه پایگاه اوقات فراغت محروم بودند ایجاد شد

رئیس سازمان دانش آموزی فارس از برپایی سه دوره اردوی زیارتی ویژه دانش آموزان زیارت اولی به مشهد مقدس خبر داد و گفت: در چهارمین دوره این اردوها جمعه پیش رو اعزام ۵۰۰ دانش آموز این استان به مشهد مقدس آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه تا کنون دو هزار دانش آموز زیارت‌اولی فارس به مشهدالرضا اعزام شده‌اند گفت:پیش بینی می‌شود با تداوم این اردوها تا ۱۴۰۳ هیچ دانش‌آموز این استان به دلیل مشکلات از زیارت حرم رضوی محروم نباشد.

کریمی اضافه کرد: شیراز نیز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) به زودی میزبان دانش‌آموزان زیارت اولی دیگر استان‌های کشور است.

رئیس سازمان دانش آموزی فارس گفت: سازمان دانش‌آموزی در پیاده روی اربعین ۲ موکب  دارد که مرکز فارس میزبان یکی از آنها است و فعالیت‌های فرهنگی موکب اداره کل آموزش و پرورش فارس در کربلا نیز به عهده سازمان دانش‌آموزی است.

وی با بیان اینکه سوگواره‌ احلی من العسل طی سال‌های گذشته با حضور پر شور نوجوانان پسر برگزار شده، اذعان کرد: جای خالی سوگواره‌ای ویژه دختران احساس می‌شد که بسته نذر قدم‌های رقیه تهیه شد که قرار است با تمرکز بر رشادت‌های تبیینی کربلا و دختران دشت نینوا در سراسر فارس همزمان با ویژه برنامه سازمان دانش آموزی در کربلا برگزار شود.

رئیس دانش‌آموزی فارس گفت: در پایان سال تحصیلی هفت هیات اندیشه ورز با حضور دانش آموزان شکل گرفت تا به نقد و بررسی برنامه‌های سال گذشته و پیشنهاد و تدوین برنامه‌های سال تحصیلی پیش رو مبتنی بر الگوی نوجوانان حرم بپردازند. سازمان دانش‌آموزی یک نهاد غیر دولتی عمومی است که وظیفه تربیت اجتماعی دانش آموزان را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید