طرح تشکیلات خودگردان فلسطین برای مقابله با خشم مردمی: باید بحران را به غزه بکشانیم!

طرح تشکیلات خودگردان فلسطین برای مقابله با خشم مردمی: باید بحران را به غزه بکشانیم!

تشکیلات خودگردان فلسطین همزمان با استفاده از راهکارهای معمول سرکوب در مقابله با خشم مردمی روبه‌فزونی علیه خود در پی ترور نزار بنات، فعال فلسطینی، در حال برنامه‌ریزی برای انتقال بحران خود به نوار غزه است و قصد دارد با ایجاد ناآرامی‌ها و اغتشاش‌هایی علیه جنبش حماس در نوار غزه و دستگاه‌های امنیتی آنجا، نگاه‌ها را از کرانه باختری به غزه معطوف کرده و خشم و نارضایتی را به سمت حماس برگرداند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الاخبار چاپ لبنان، پس از رسوایی قتل نزار بنات، فعال سیاسی فلسطینی به دست دستگاه‌های امنیتی فلسطین در کرانه باختری اشغالی، رهبران جنبش فتح اجرای طرحی فوق‌العاده را که شامل سطوح مختلف سیاسی، امنیتی و رسانه‌ای است، جهت خروج از این بحران آغاز کردند، به این شکل که رهبران تشکیلات خودگردان فلسطین رایزنی‌ها با دولت آمریکا برای پیشروی به سمت یک اقدام سیاسی و مذاکراتی با اشغالگران را افزایش داده و همزمان گام‌هایی در سطح رسانه‌ای برای چرخاندن نگاه‌ها از کرانه باختری به سمت نوار غزه آغاز شده‌اند، این گام‌ها با اتفاقاتی که حماس را تحریک کرده و ضامن تولید تصاویر سرکوب‌گرانه مشابه آنچه به تازگی در کرانه باختری در پی ترور بنات مشاهده شدند، برداشته می‌شوند.

طبق اطلاعاتی که روزنامه الاخبار از برخی منابع در جنبش فتح دارد، کمیته مرکزی جنبش فتح و برخی مسؤولان در رام‌الله به رهبران این جنبش در غزه دستور دادند، نوعی جنبش مردمی در داخل نوار غزه ایجاد کرده و در راستای تحریک جنبش حماس و دستگاه‌های امنیتی آنجا جهت واداشتن آنها به برخی اقدامات تلاش کنند که به تغییر طرف مورد غضب فلسطینی‌ها از تشکیلات به حماس منجر شوند.

به گفته این منابع در جنبش فتح و برخی کارمندان که حقوق خود را از تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله دریافت می‌کنند، آنها تهدید شدند در صورتی که در این حرکت جدیدی که فتح برای اجرای آن در چند روز آتی در غزه برنامه‌ریزی کرده، شرکت نکنند، حقوقشان قطع می‌شود، همچنین از آنها خواسته شده برای حمایت از تشکیلات خودگردان و دستگاه‌های امنیتی در کرانه باختری، ابتدا در برخی کمپین‌های مجازی از طریق صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی شرکت کنند.

طبق دستورالعمل‌هایی که فرماندهی تشکیلات برای نیروهای خود در نوار غزه ارسال کرده، آنها باید مردم را علیه حماس تحریک کرده و در مناطق مختلف تظاهرات‌های مردمی را در حمایت از جنبش فتح و مقابله با حمله بزرگی که از زمان ترور بنات علیه‌اش به راه افتاده، ترتیب دهند.

بر اساس همین دستورالعمل‌ها، رهبری فتح در نوار غزه از مسؤولان اقلیم‌ها و مراکز خواست فورا برای این حرکت آماده شده و همه نیروهای جنبش را تحت عنوان دفاع از آن بسیج کنند، همزمان نیز بر لزوم دستیابی به عکس‌هایی از سرکوب این تظاهرات توسط دستگاه‌های امنیتی غزه تاکید کرد.

این دستورات جدید خشم بسیاری از اعضای جنبش فتح را برانگیخته و آنها شاهد هستند که تشکیلات آنها را در مقابل حماس قرار می‌دهد که مشخصا پس از نبرد اخیر با دشمن بر محبوبیت آن افزوده شده است و از این منظر، آنها نگران هستند که فلسطینی‌ها اقدامات فتح در نوار غزه را مشکوک یافته و علیه مقاومت بدانند.

در همین راستا، روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت، برخی مسؤولان تشکیلات خودگردان فلسطین لیستی از ۳۰ پیشنهاد خود به دولت آمریکا جهت بهبود وضعیت اقتصادی فلسطینی‌ها و رسیدگی به شرایط معیشتی آنها و نیز پیشبرد روند مذاکراتی با طرف اشغالگر را ارائه کردند. تشکیلات این درخواست‌های خود را با فشار مردمی که با آن مواجه است و خشم سراسری علیه‌اش پس از قتل بنات در هفته گذشته توجیه کرد. از جمله این پیشنهادها افزایش تعداد مجوز کار برای فلسطینی‌ها در داخل خط سبز، صدور مجوز گردهمایی خانواده‌ها و سازماندهی ساخت‌وسازها در شهرک‌ها و روستاهای فلسطینی برای تامین رشد طبیعی جمعیت هستند. همچنین تشکیلات خودگردان تقویت صدور مجوزهایی برای بازدید گردشگران از موقیعت‌های توریستی در مناطق تحت کنترل خود و توسعه پروژه‌های گردشگری جدید از جمله گردشگری مذهبی در بخش‌هایی از کرانه باختری که تحت کنترل کامل اسرائیل است (منطقه ج) و در منطقه بحر المیت را خواستار شد.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *