ذخیره سازی بیش از ۷۰۰ نمونه خون بند ناف در گلستان

ایسنا/گلستان سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی گلستان گفت: بعد از راه‌اندازی نمایندگی بانک خون بند ناف در جهاد دانشگاهی گلستان از سه سال قبل، بیش از ۷۰۰ نمونه از سطح استان جمع‌آوری‌ شده است.

محسن قلی پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد، جایگزین بسیار مناسبی برای پیوندهای مغز استخوان بوده و پتانسیل استفاده در درمان بیش از ۸۰ نوع بیماری لاعلاج یا صعب‌العلاج را دارند.

وی افزود: تاکنون در ایران بیش از ۲۰۰ مورد پیوند موفقیت‌آمیز سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان‌های خون، تالاسمی ماژور، آنمی فانکونی و آپلاستیک و فلج مغزی صورت گرفته است.

سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی گلستان بیان کرد: پزشکی ۲۰ سال آینده دنیا به سمت پزشکی بازساختی خواهد رفت که پایه و اساس آن سلول‌های بنیادی است لذا کمبود ذخیره سلولی در کشور، آینده ما را دچار بحران خواهد کرد.

قلی پور خاطرنشان کرد: به‌منظور ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی سالم و عاری از هرگونه آلودگی، نیاز است که خانواده‌ها با نحوه ذخیره‌سازی، مزایا و ضرورت‌های آن آشنا شوند که لازمه انجام این فرایند، انجام مشاوره و اقداماتی حین بارداری، به‌خصوص چند هفته قبل از زایمان است که متأسفانه در بسیاری از موارد والدین به دلیل عدم آگاهی از این شرایط، فرصت استثنائی و تکرار نشدنی ذخیره خون بند ناف فرزندشان را از دست می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه نگهداری از خون بند ناف و تهیه سلول‌های بنیادی از آن، نوعی بیمه است، گفت: از نمونه خون بند ناف می‌توان در هر فردی که تطابق ژنتیکی دارد، استفاده کرد.

سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی گلستان با اشاره به فعالیت بانک خون بند ناف رویان به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک ذخیره‌سازی در کشور و خاورمیانه، گفت: با هماهنگی دفاتر خون بند ناف در سطح استان‌ها، خون بند ناف نوزادان در حین زایمان در بیمارستان‌ها جمع‌آوری و به آزمایشگاه تهران منتقل شده و سلول‌های بنیادی آن استخراج و در بانک‌های ذخیره نیتروژن نگهداری می‌شود.

قلی پور تصریح کرد: در حال حاضر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در گلستان در شهرهای گرگان (غرب استان) و گنبدکاووس (شرق استان) فعال است.

وی بیان کرد: با هماهنگی این نمایندگی طی سه سال اخیر، بیش از ۷۰۰ نمونه خون بند ناف با رعایت استانداردهای لازم از هم استانی‌ها ذخیره‌سازی شده است.

سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی گلستان خاطرنشان کرد: دفتر نمایندگی استان گلستان به‌منظور ارتقای سطح آگاهی عمومی در خصوص این دانش نوین پزشکی، آماده ارائه مشاوره رایگان به‌تمامی هم استانی‌ها است و در این راستا هم استانی‌ها می‌توانند با شماره ۳۲۳۲۳۷۶۱-۰۱۷ تماس بگیرند.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید