دستور مخبر برای ساماندهی فوری آثار زلزله بر زندگی مردم

جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایسنا،  محمد مخبر در این جلسه با تاکید بر اینکه باید ظرف چند روز آینده آثار زلزله بر زندگی مردم را به صورت فوری ساماندهی کنیم، گفت: باید شرایطی فراهم شود که مردم بتوانند به زندگی عادی ادامه دهند و برای امور دیگر نظیر ساخت و سازها باید با بسیج امکانات در دراز مدت اقدامات لازم صورت گیرد و دولت نیز کمک ها و پشتیبانی لازم را انجام خواهد داد.

معاون اول رییس جمهور با تقدیر از مسوولان استانی و کشوری که به موقع و جهادگرانه برای رفع مسائل و مشکلات در مناطق زلزله زده حاضر شدند، از استاندار هرمزگان خواست ظرف چند روز آینده، گزارشی جامع از برآورد خسارات وارده تدوین و به دولت ارائه دهد تا تصمیمات لازم با حضور مسئولین ذیربط اتخاذ شود.

وی با اشاره به بازدید خود از مناطق زلزله زده که از شب گذشته تا بامداد امروز انجام شد، افزود: خوشبختانه در این بازدیدها گلایه ای مبنی بر کمبود چادر وجود نداشت اما لازم است با فوریت نسبت به تامین تغذیه و سایر کمبودهای مردم زلزله زده اقدام شود چراکه بدلیل تخریب برخی منازل مسکونی امکان تهیه غذا و پخت و پز برای مردم وجود ندارد.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با در نظر گرفتن فصل سرما و احتمال بارندگی با سرعت نسبت به تعمیر و بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده اقدام کند و علاوه بر آن  باید هرچه سریع تر خسارات وارد شده به اسباب و وسایل مردم را نیز جبران کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه آسیب ها و خسارات وارد شده به دامپروری مردم زلزله زده نیز جبران خواهد شد، تصریح کرد: بنیاد برکت با سرعت بنگاه های کوچک و زودبازده در روستاهای فاقد اشتغال راه اندازی کند و فرصت خوبی است که بخشی از مشکل اشتغال این روستاها را حل کنیم.

مخبر به مشکلات آب و برق چهار روستای بخش فین نیز اشاره و خاطرنشان کرد: به جز یکی از این روستاها که نیازمند اقدامات عمرانی است و ممکن است کمی طولانی تر شود، مشکل آب و برق بقیه روستاها باید با سرعت مرتفع شود.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: بعضی از این روستاها باتوجه به اینکه روی گسل قرار دارند، در معرض زلزله هستند و باید پیگیری شود که در کدام مکان ها لازم به راه اندازی پایگاه امدادی راهداری ها است تا سریعتر  اقدام لازم انجام شود.

وی تصریح کرد: بخشی از پل ها و راه های مواصلاتی نیز دچار آسیب و تخریب شده اند که باید به سرعت ساماندهی و بازسازی شوند تا مردم برای تردد بین روستاها و شهرها مشکلی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: مدارس نیز که درظاهر تخریبی نیستند اما تعمیری هستند باید توسط اداره کل نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان با کمک بنیاد برکت، به سرعت تعمیر این فضاهای آموزشی انجام شود؛ چرا که در روستاها تعداد دانش اموزان کم و مدرسه ها حضوری است.

مخبر با اشاره به عدم دسترسی به اینترنت و قطع شبکه ارتباطی تلفن همراه اول در برخی مناطق زلزله زده، گفت: در این شرایط دانش آموزان ناچار هستند برای استفاده از اینترنت و شرکت در کلاس های درس مسافت طولانی را طی کنند که باید به این موضوع نیز با فوریت رسیدگی شود.

وی ادامه داد: تعداد تخت های بیمارستانی در هرمزگان نسبت به استان های دیگر کمتر است که باید وزیر بهداشت سریع تر برای جبران این کمبود برنامه ریزی و تصمیم گیری کند و باتوجه به اینکه این استان از مناطق زلزله خیز کشور است لازم است اماکن و فضاهایی چندمنظوره برای اسکان و درمان در نظر گرفته شود.

معاون اول رییس جمهور اظهارداشت: از مردم استان هرمزگان استدعا داریم با توجه به اینکه احتمال پس لرزه ها وجود دارد، از حضور در منازلی که دچار آسیب شده خودداری کنند تا شاهد خسارات جانی و تلفات نباشیم.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید