بغداد: اولین پرواز برای بازگرداندن عراقی‌ها در مرز بلاروس ۱۸ نوامبر انجام می‌شود

وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که حدود ۶۰۰ عراقی در مرزهای بلاروس و لیتوانی شناسایی شده‌اند و علاوه بر پروازهای مستقیم، از چهار مسیر خود را به این منطقه رسانده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، «احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق، در مصاحبه با شبکه رسمی عراق گفت که این وزارتخانه برای پیگیری وضعیت انسانی شهروندان عراقی در مرزهای بلاروس و لهستان اقداماتی انجام داده و افزود که این یک مساله حساس است که موجب بحران‌های بیشتری خواهد شد.

او گفت که وزیر امور خارجه عراق با همتایان اروپایی خود تماس‌هایی برای بررسی بحران انجام داده و فعالیت کنسولگری بلاروس در عراق به تعلیق درآمده و اطلاعاتی که از چند کشور اروپایی دریافت شده نشان می‌دهد که سفارت بلاروس در چندین مورد روادید غیرواقعی صادر کرده است.

الصحاف افزود که این وزارتخانه ریاست یک کمیته بلندپایه را دارد که درباره توقف پروازهای مستقیم به بلاروس تصمیم گرفته؛ اما مساله این است که بسیاری از پروازهای شرکت‌های دیگر، به خصوص ترکیه و قطر و امارات  ومصر، برای رفتن به بلاروس استفاده می‌کنند.

این مقام عراقی تأکید کرد که دولت عراق نمی‌تواند مانع پرواز شرکت‌های هواپیمایی خارجی به مقصد بلاروس شود و افزود که با مذاکراتی که انجام شده، ترکیه با منع پرواز شهروندان عراقی به بلاروس موافقت کرده و این تلاش‌های دیپلماتیک با دیگر کشورها هم انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق گفت که ۵۷۱ عراقی در ۸ اردوگاه مرزی شناسایی شده‌اند و افزود که طول نوار مرزی بلاروس و لهستان ۶۸۰ کیلومتر است و برای همین نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد شهروندان عراقی در این منطقه داد.

او گفت که برخی از شهروندان عراقی حاضر به بازگشت نیستند؛ اما اولین پرواز برای بازگرداندن عراقی‌هایی که در پی بازگشت هستند روز ۱۸ نوامبر انجام خواهد شد.

موضوع پناهجویان در مرزهای بلاروس با لیتوانی و لهستان به مساله‌ای حاد در اتحادیه اروپا تبدیل شده و باعث تنش دیپلماتیک میان بلاروس و روسیه با کشورهای اتحادیه اروپا شده است.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید