برگزاری اردوهای راهیان نور ترکیبی و مجازی در دستور کار آموزش و پرورش

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: «توسعه فرهنگ ایثار و شهادت»، مهمترین استراتژی ماست و «اردوهای راهیان نور» مهم ترین بستر توسعه این فرهنگ است.

به گزارش ایسنا، علیرضا کاظمی در نشست اردوهای راهیان نور که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: هیچ فعالیتی در فصای مجازی نمی تواند جای فعالیت‌های حضوری را بگیرد و تجربه عینی نیز بسیار بالاتر از فضای مجازی است.

وی افزود: دانش آموز باید صحنه های جنگ را از نزدیک ببیند تا بتواند فضای جبهه و جنگ را درک کند.

کاظمی تصریح کرد: کرونا علیرغم مشکلاتی که دارد، دستاوردهایی نیز به همراه داشته است، بیش از این که یک تهدید باشد یک فرصت است و ما شاهد هستیم که فضای جهانی نیز در شرایط کرونایی به سمت آموزش های مجازی حرکت می کند.

وی با اشاره به بخشی از فرمایش رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) مبنی بر اهمیت فضای مجازی، اظهار کرد: باید رویکرد ما در اردوهای راهیان نور کاملاٌ مشخص باشد آیا اردوها حضوری باشد یا ترکیبی و یا کاملا مجازی، بنابراین این موضوع باید در دستورالعمل های مربوطه لحاظ شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در سال قبل در اثنای برگزاری اردوهای راهیان نور که در فضای مجازی انجام شد، حدود ده ها هزار محتوای ارزشمند از سوی استان ها  تولید شد  و خانواده های بسیاری نیز از محتواهای ارائه شده در فضای مجازی، بازدید کردند.

وی تصریح کرد: دستورالعمل اردوها باید شفاف و گویا باشد تا استان ها بتوانند به خوبی تصمیم بگیرند.

کاظمی ادامه داد: ظرفیت اردوهای «شمیم نور»  نیز بسیار گسترده است که باید بیش از پیش از آن بهره مند شویم چون هزینه این اردوها بسیار ناچیز و اثر تربیتی خوبی در زمینه تقویت  غرور ملی در بین نوجوانان و کودکان دارد.

وی اظهار کرد: رعایت نکات بهداشتی در برگزاری اردوها امری مهم و با اهمیت است و این موضوع شدیداً باید مورد توجه واقع شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تعطیلی دوساله اردوهای راهیان نور، گفت: تلاش برای برگزاری اردوها از شاخصه های انقلابی بودن است بنابراین دست اندر کاران اردوها، مشمول لطف الهی می شوند، رویکرد ما در آغاز «اردوها باید آرام، تدریجی و با اولویت سلامت دانش آموزان» باشد.

وی بر صرفه جویی هزینه ها در جریان اردوهای راهیان نور تأکید و اظهار کرد: برگزاری هرگونه اردوی راهیان نور باید با هماهنگی کامل مرکز کنترل اردویی انجام شود و مجوز های لازمه قبل از برگزاری دریافت شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی، وزارت آموزش و پرورش، کاظمی بر ضرورت برگزاری اردو ها در استان ها تأکید و اذعان کرد: در اسرع وقت ستاد های راهیان نور تشکیل و رویکرد های اردوی، اهم از حضوری، ترکیبی و یا مجازی تعیین شود در اردوهای ترکیبی برنامه ها باید به گونه ای تنظیم شود که سایر دانش آموزان نیز بتوانند  فرآیند اردویی را به صورت زنده از شبکه شاد مشاهده کنند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش بر اولویت دادن به استانهای محروم در برگزاری اردوها تأکید و عنوان کرد: در رویکرد اردوهای راهیان نور اصل بر برگزاری حضوری است اما اردوهای ترکیبی و مجازی نیز در دستور کار است.

وی، راه اندازی اردوهای راهیان نور را نوعی باقیات صالحات برای افراد دانست و خاطرنشان کرد: توسعه فرهنگ ایثار و شهادت مهمترین استراتژی ماست و اردوهای راهیان نور مهم ترین بستر توسعه این فرهنگ است.

کاظمی افزود: مطالعه خاطرات شهدا و باز طراحی محتواهای مربوطه در  کتاب  های درسی باید در دستور کار باشد.

وی اردوهای «شمیم نور» را بسیار با اهمیت توصیف و اظهار کرد:  در این اردوها دانش آموزان ابتدایی، مخاطب ماست که تاثیر پذیری آن ها در این سنین به مراتب بیشتر است  این نوع اردو، درون شهری و یک روزه و  بدون هزینه است و بازدید از موزه های دفاع مقدس، بازدید از کارخانه ها و … از جمله برنامه های اردوهای شمیم نور است که با هدف تقویت غرور ملی برگزار می شود.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید