امتناع ناتو از خروج از دریای سیاه حتی پس از حادثه رخ داده برای ناوشکن انگلیسی

جیمز آپاتورای، نماینده ویژه دبیرکل ناتو در امور قفقاز جنوبی و آسیای میانه در مصاحبه با شبکه اول تلویزیون گرجستان اعلام کرد این اتحادیه نظامی علیرغم موضع روسیه حضور خود را در دریای سیاه حفظ خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، آپاتورای گفت انگلیس اطلاعاتی را در مورد حادثه رخ داده برای ناوشکن خود به ناتو ارائه داد و این اتحادیه دارای “تصویری کامل” از آنچه رخ داده، است.

نماینده ویژه دبیرکل ناتو افزود: “ناتو در مورد آزادی کشتیرانی و اینکه کریمه متعلق به اوکراین است و نه روسیه موضع قاطعی اتخاذ می‌کند. در این حادثه متحدان ناتو استحکام خود را در رعایت اصولی که من برشمردم نشان داده‌اند. روسیه باید درک کند که اعضای ناتو در مورد این موضوع عقب نخواهند نشست”.

به گفته نماینده ناتو، این اتحادیه حضورخود را در دریای سیاه برای حمایت از متحدان و شرکا حفظ خواهد کرد.

آپاتورای افزود: “ما در زمینه رایزنی‌های سیاسی و تبادل اطلاعات با گرجستان و اوکراین همکاری نزدیکتری برقرار خواهیم کرد”.

روز ۲۳ ژوئن، ناوشکن نیروی دریایی انگلیس به نام  Defender از مرز آبی روسیه عبور کرده و به اندازه سه کیلومتر وارد آب‌های روسیه در نزدیکی دماغه فیولنت (کریمه) شد. کشتی انگلیسی پس از آنکه کشتی گشت مرزبانی روسیه آتش هشدار دهنده گشود و هواپیمای روسی سوخو ۲۴ ام  بمباران هشدار دهنده‌ای را انجام داده و چهار بمب اوفاب ـ ۲۵۰   (OFAB-۲۵۰)  را به مسیر حرکت ناوشکن انگلیسی پرتاب کرد، آب‌های روسیه را ترک کرد.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهوری روسیه چهارشنبه در گفت‌وگوی آنلاین با شهروندان گفت که این اقدام تحریک آمیز با مشارکت یک ناوشکن انگلیسی بلافاصله پس از اجلاس سران روسیه و آمریکا انجام شد تا بی‌احترامی غرب به انتخاب مردم کریمه را نشان دهد. رهبر روسیه خاطرنشان کرد که نه تنها انگلیس بلکه آمریکایی‌ها نیز در این اقدام تحریک آمیز در دریای سیاه مشارکت داشتند و هواپیماهای شناسایی آنها سعی داشتند اقدامات ارتش روسیه در واکنش به آن را ثبت کنند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید