الکاظمی: به نیروهای جنگی آمریکا نیازی نداریم/ به انتخابات خوش‌بینم/۳بار هدف سوءقصد بودم،نمیترسم

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق روز یکشنبه اعلام کرد که سه مرتبه هدف سوء قصد قرار گرفته است. وی همچنین نسبت به انتخابات آتی در کشورش ابراز خوش‌بینی کرده و از جریان صدر خواست در تصمیم تحریم انتخابات بازنگری کند.

به گزارش ایسنا، الکاظمی در مصاحبه با تلویزیون الحدث با افشای این مساله از ارائه جزئیات راجع به مکان و تاریخ این تلاش‌ها و طرف‌های مسئول این اقدامات خودداری کرد.

وی افزود: “من نگران نیستم و نمی‌ترسم.”

الکاظمی تأکید کرد که مطابق برنامه‌ای که برای اداره کشور تعیین کرده است ، به انجام وظایف خود ادامه خواهد داد.

از مه ۲۰۲۰ ، دولت الکاظمی قدرت را به دست گرفت و جانشین دولت عادل عبدالمهدی شد که اواخر سال ۲۰۱۹ تحت فشار اعتراضات مردمی استعفا داد.

ایران

وی همچنین اظهار داشت که پس از آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران در ماه اوت آینده، سفری رسمی به تهران خواهد داشت.

الکاظمی همچنین گفت: “ایران سخت تلاش می‌کند تا به ما در ایجاد ثبات و آرامش کمک کند.”

ترکیه

درخصوص گفتگو با ترکیه در مورد پرونده آب نیز الکاظمی گفت که بغداد و آنکارا در این پرونده گفتگوی جدی دارند.

وی با بیان اینکه “عراق با همه کشورهای همسایه همکاری امنیتی و نظامی دارد” ، بر تعهد کشورش برای عدم تهدید کشورهای همسایه تأکید کرد. وی افزود: “ما به خود اجازه نمی‌دهیم که تهدیدی برای همسایگان خود باشیم.”

انتخابات

در مورد انتخابات زودهنگام پارلمانی که قرار است ۱۰ اکتبر برگزار شود نیز الکاظمی گفت: کسانی که فکر می‌کنند من انتخابات را برای کشانده شدن به دولت فوق العاده به تاخیر می‌اندازم در توهم به سر می‌برند. ما برای برگزاری انتخابات در موعد مقرر سخت تلاش خواهیم کرد.

وی افزود که به انتخابات خوش بین است و امیدوار است که مردم مشارکت خوبی داشته باشند تا بتواند سیستم پارلمانی را احیا کند.

این انتخابات یکی از خواسته‌های اعتراضات مردمی است که از اکتبر ۲۰۱۹ در عراق آغاز شد.

درباره اقدام مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در تحریم انتخابات نیز الکاظمی گفت: “ما تصمیم صدر را برای کناره گیری از انتخابات درک می‌کنیم و از او می‌خواهیم که در آن صرف نظر کند.”

وی افزود ، “ما از عراقی ها می‌خواهیم تا از طریق شرکت در انتخابات در اصلاحات سهیم شوند.”

الهاشمی

الکاظمی در مورد اعترافات منتشر شده توسط مقامات عراقی از یکی از متهمان ترور هشام الهاشمی، نویسنده و کارشناس امنیتی عراقی گفت: “ما اسامی همه شرکت کنندگان در عملیات را فاش کردیم، اما برخی از آنها به خارج از عراق فرار کردند و یکی از جنایتکاران دستگیر شد. ”

وی ادامه داد: “بزهکاری که دستگیر شد کارمند وزارت کشور و افسری با درجه ستوان یکم است.”

حشد شعبی

الکاظمی در ادامه اظهار داشت: “حشد شعبی یک نهاد قانون اساسی در عراق است و وفاداری آن به فرمانده کل نیروهای مسلح مشخص شده است گرچه گاهی مشکلاتی در آن بوجود می‌آید. ما نباید از برخی وقایع مربوط به حشد شعبی بترسیم ، به خصوص که از نظر نظم و وفاداری در حال حاضر در بهترین حالت است.”

حضور نظامی آمریکا

الکاظمی در مورد سفرش به واشنگتن و ملاقات با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ۲۶ ماه جاری میلادی توضیح داد: “سفرم به واشنگتن برای سازماندهی روابط آمریکا و عراق و پایان حضور نظامی آمریکا در عراق انجام می‌شود ، زیرا نیروهای عراقی آماده هستند ، و نیازی به نیروهای جنگی خارجی نیست ، مگر در زمینه آموزش و اطلاعات. ”

وی ادامه داد: “دولت مسئول حفاظت از حاکمیت عراق و هیات‌های دیپلماتیک است.”

نخست وزیر عراق همچنین در مورد حملات موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین که مأموریت‌های دیپلماتیک و منافع آمریکا را در عراق هدف قرار داده‌اند، خاطرنشان کرد که “برخی گروه‌های غیر دولتی می‌خواهند عراق را به میدان نبرد تبدیل کنند. اقدامات واقعی برای محافظت از نمایندگی‌های دیپلماتیک انجام شده است.”

تروریسم

در مورد تلاش ها برای مبارزه با تروریسم نیز فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی موفق به دستگیری ده‌ها تروریست در مرز سوریه شدند، گفت که عراق با همه کشورهای همسایه همکاری امنیتی-نظامی دارد.

وی افزود: حفاظت از مرزها با سوریه در اولویت اصلی است و اکنون شکاف‌ها بسیار اندک است. داعش در تلاش است تا از شرایط بهره برداری کند و به دنبال عملیات رسانه‌ای است نه عملیات کیفی ، و به دنبال محیطی مناسب است اما موفق نبوده است.”

روابط با کشورهای عربی

الکاظمی درباره عمق روابط کشورش با دیگر کشورهای عرب اظهار داشت که “روابط عراق با عربستان بسیار عالی است و بغداد به شدت به برادران عرب خود احتیاج دارد.”

وی خاطرنشان کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دوست شخصی وی است و وی از تلاش‌های بن سلمان برای اصلاحات در عربستان سعودی بسیار خوشحال است.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که دولت فعلی وی به دنبال “بازگرداندن نقش تاریخی عراق در منطقه و نزدیک ساختن دیدگاه‌های کشورهای منطقه به یکدیگر است. ”

در مورد هماهنگی عراق ، مصر و اردن نیز الکاظمی از تصمیم برگزاری پنجمین دور اجلاس سه کشور در قاهره خبر داد و تأکید کرد که “هماهنگی با اردن و مصر یک موضوع جدید نیست”.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید